Fot. Redakcja

Rodziny w świątecznych „Misyjnych Drogach”

Sytuacja miejscowych rodzin na misjach została przedstawiona w najnowszym wydaniu oblackiego czasopisma misyjnego. Autorzy artykułów spoglądają na rodzinę w kluczu bogactwa i szansy dla Kościoła misyjnego. Pokazują jej rolę w społeczeństwie, zagrożenia, a także zadania misjonarzy we wspieraniu jej rozwoju. Czasopismo ma odnowioną szatę graficzną.

„Dziękuję Bogu za bijatyki z braćmi i wspólną grę w nogę. Nie byłem w tym najlepszy i stałem na bramce. Dziękuję za każdą chwilę, a szczególnie świąteczny czas, gdy w późnym PRL-u rodzice wyciągali na stół schowane w różnych miejscach smakołyki. Część z nich padała naszym łupem już wcześniej. Dziękuję za wspólne modlitwy wieczorne z Tatą – choć czasem się buntowaliśmy, i za podarte portki, które naprawiała Mama. Chyba najbardziej brakuje mi ich w święta” – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI.

„A w Kościele ostatnio tak wiele o tej rodzinnej bliskości. Najpierw spotkanie rodzin w Dublinie, potem synod na temat młodzieży w Rzymie, gdzie tematu rodziny nie można było opuścić. Dokument końcowy spotkania wspomina o rodzinie jako pierwszej wspólnocie wiary, nazywając ją »Kościołem domowym«. Podkreśla rolę dziadków w przekazywaniu wiary, bliskości rodzinnej. Stąd pomysł, aby przyjrzeć się kondycji rodziny w krajach misyjnych, zobaczyć ich rolę, rozwój, czasem zagrożenia oraz towarzyszenie misjonarzy” – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Małgorzata Terlikowska, Kinga Puchała, Anna Musiał, Dariusz Kałuża MSF, Bogdan Osiecki OMI, S. Grzęda) opisali rolę rodziny, swoją pracę na misjach oraz zadania misjonarzy wobec niej na wszystkich kontynentach. W piśmie można przeczytać analizę misjologiczną pielgrzymki papieża Franciszka na Litwę oraz do Łotwy i Estonii (Justyna Nowicka), a także o zmarłym niedawno o. Alfonsie Kupce OMI, pomysłodawcy, założycielu i długoletnim redaktorze naczelnym czasopisma (Marcin Wrzos OMI). W piśmie znajdują się wypowiedzi ekspertów dotyczące rodziny na misjach: dr. Kaspra Kapronia OFM, prof. Jarosława Różańskiego OMI oraz Barbary i Aleksandra Szanieckich.

Fot. Redakcja

W 193. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Jackiem Pulikowskim i abp. Taduszem Wojdą SAC. Dotyczą one roli rodziny w Polsce i we współczesnym świecie misyjnym. W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono chrześcijańską wizję rodziny, a także wizję rodziny w największych religiach świata.

W odnowionej szacie graficznej pisma znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Kambodżańskie Góry Kardamonowe leżące przy granicy z Tajlandią zajmują milion hektarów. To najdzikszy teren w południowo-wschodniej Azji. Do dziś w części niedostępny, nie są też opisane wszystkie tutejsze gatunki roślin i zwierząt.” – To fragment zapisków Łukasza Latosińskiego dołączonych do fotoreportażu z Kambodży. Natomiast Miłosz Kosicki pisze o wyprawie na Islandię: – „Zorza polarna, nazywana inaczej wiatrem słonecznym, jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk na naszej planecie. Jej tajemniczość przyciąga widownię z całego świata”.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Boliwii. Opublikowano także felietony: Aleksandra Barszczewskiego oraz Zofii Kędziory. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze