Rosja: papież mianował biskupa pomocniczego w Moskwie
Papież Franciszek mianował rosyjskiego franciszkanina konwentualnego, 47-letniego o. Nikołaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Dotychczas był on gwardianem klasztoru św. Antoniego Cudotwórcy w Petersburgu. Jego tytularną stolicą biskupią będą Acque di Bizacena na terenie dzisiejszej Tunezji.
Nikołaj Gienadiewicz Dubinin urodził się 27 maja 1973 r. w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Wstąpił do franciszkanów konwentualnych i odbył formację w kapłańską w Polsce. Śluby czasowe złożył w 1995 r., a wieczyste w 1998 r. W 2000 r. przyjął świecenia kapłańskie. Do 2005 r. był duszpasterzem w różnych parafiach prowadzonych przez jego zakon na terenie Rosji. Jednocześnie w latach 2002-2005 studiował w Instytucie Liturgii Pastoralnej w Padwie we Włoszech.
Przez 13 lat (2005-2018) kierował kustodią generalną św. Franciszka z Asyżu w Rosji. Od 2005 r. jest dyrektorem wydawnictwa franciszkańskiego w Moskwie, a od 2006 r. wykłada liturgię i homiletykę w wyższym seminarium duchownym w Petersburgu. Jest też sekretarzem komisji ds. liturgii konferencji episkopatu.
Od 2008 do 2013 roku był zastępcą redaktora naczelnego wydawanej w Rosji „Encyklopedii Katolickiej”. Od 2009 r. przewodniczy Rosyjskiej Konferencji Wyższych Przełożonych zakonnych, a od 2015 r. – archidiecezjalnej komisji ds. katechizacji i liturgii.
Mówi po rosyjsku, polsku i włosku, zna również angielski i białoruski.
Ordynariuszem archidiecezji Matki Bożej w Moskwie jest 60-letni abp Paolo Pezzi z Włoch.
>>> Moskwa: patriarcha Cyryl dzwonił do papieża
Potrzebne nawrócenie
W rozmowie z Radiem Watykańskim o. Dubinin wyznaje, że Moskwa jest mu szczególnie bliska. Właśnie tam w 1991 r. zaczęło się jego czynne życie kościelne, tuż po tym, jak po latach komunizmu w Rosji odbudowano struktury kościelne. – W Moskwie zacząłem moją formację seminaryjną, w tamtejszej katedrze w 2000 r. złożyłem śluby wieczyste i przyjąłem święcenia kapłańskie – mówi o. Dubinin.
– Moja rodzina zarówno pod względem narodowym, jak i religijnym jest mieszana. Katolicy od strony mamy i prawosławni od strony taty. Ze strony mamy pochodzę z rodziny polskiej z Białorusi zachodniej. Mama urodziła się już na wygnaniu. Moją formację kapłańską zacząłem w 1993 r., gdy w Moskwie zostało otwarte seminarium duchowne, po roku wstąpiłem jednak do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, więc dalszą formację odbyłem w Polsce – mówi papieskiej rozgłośni o. Dubinin. – Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie terytorialnie jest jedną z największych na świecie. Najwspanialsze jest to, że jest to Kościół żywy. Jego specyfiką jest to, że w Rosji jest to Kościół mniejszościowy. Piękne jest to, że jesteśmy i pozostajemy cały czas wyraźnym znakiem katolickości. To jest Kościół międzynarodowy, znak wielkiej jedności, solidarności duchowej Kościoła całego świata. Myślę, że to jest właśnie taki rodzynek naszego Kościoła”.
>>> Jak w Polsce chowano wyznawców prawosławia? Odwiedzamy historyczny cmentarz [FOTOREPORTAŻ]
Pytany o wyzwania biskup nominat wymienia brak kapłanów i sióstr zakonnych oraz bardzo duże, jak na polskie czy europejskie warunki, odległości między parafiami i wspólnotami. O. Dubinin zauważa, że Kościół w Rosji potrzebuje misyjnego otwarcia i wyjścia poza własne granice, by na miarę swych możliwości stać się światłem dla świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |