Afganistan

Fot. pixabay

Afganistan: Talibowie ogłaszają trzydniowy rozejm na święto Id al-Adha

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Afgańscy talibowie ogłosili we wtorek, że wprowadzają trzydniowe zawieszenie broni na muzułmańskie święto Id al-Adha, które rozpoczyna się w piątek. Rząd Afganistanu wydał siłom bezpieczeństwa nakaz respektowania rozejmu.

Aby Afgańczycy „mogli spędzić dni i noce Id al-Adha bezpiecznie i szczęśliwie, wszystkim bojownikom nakazano, by nie przeprowadzali ataków ani ofensyw przeciw wrogowi (afgańskim siłom bezpieczeństwa) przez trzy dni Id al-Adha” – głosi komunikat talibów. Zastrzega jednak, że należy „odpowiedzieć z mocą” na ewentualne ataki przeciwnika.

Jak wyjaśnia agencja EFE, Id al-Adha jest jednym z najważniejszych świąt muzułmanów, kiedy to zarzyna się barany i kozy, a wierni zazwyczaj organizują duże spotkania i rozdają jedzenie rodzinie oraz biednym.

Pod koniec maja talibowie ogłosili, że wprowadzają trzydniowe zawieszenie broni na Id al-Fitr, czyli święto zakończenia ramadanu.

>>> Światowy Indeks Prześladowanych. Tragiczny los chrześcijan [MISYJNE DROGI]

Po zakończeniu tego rozejmu walki wybuchły ponownie, a w ostatnich tygodniach doszło do eskalacji konfliktu – jak donosi agencja EFE.

Na początku lipca media w USA podały, że amerykański wywiad wykrył transfery pieniędzy od rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU dla talibów, co z kolei potwierdzało – jak napisały gazety – doniesienia w sprawie finansowania przez Moskwę ataków na żołnierzy USA oraz sił koalicji w Afganistanie.

Rząd w Kabulu stara się tymczasem doprowadzić do ponownego rozpoczęcia negocjacji z talibami, zgodnie z wytycznymi zawartymi w porozumieniu, jakie przedstawiciele USA i talibów podpisali 29 lutego w Dausze. Afgański rząd nie był stroną tego układu.

Zgodnie z tym paktem Waszyngton ma wycofać amerykańskie oddziały z Afganistanu do połowy 2021 r. w zamian za gwarancje bezpieczeństwa udzielone przez talibów.

Umowa przewiduje też, że talibowie podejmą negocjacje z afgańskimi władzami oraz będą zwalczać międzynarodowy terroryzm islamski.

Zobacz także
Wasze komentarze