EPA/ANGELO CARCONI

Rosja: papież mianował biskupa pomocniczego w Moskwie

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek mianował rosyjskiego franciszkanina konwentualnego, 47-letniego o. Nikołaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Dotychczas był on gwardianem klasztoru św. Antoniego Cudotwórcy w Petersburgu. Jego tytularną stolicą biskupią będą Acque di Bizacena na terenie dzisiejszej Tunezji.

Nikołaj Gienadiewicz Dubinin urodził się 27 maja 1973 r. w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Wstąpił do franciszkanów konwentualnych i odbył formację w kapłańską w Polsce. Śluby czasowe złożył w 1995 r., a wieczyste w 1998 r. W 2000 r. przyjął świecenia kapłańskie. Do 2005 r. był duszpasterzem w różnych parafiach prowadzonych przez jego zakon na terenie Rosji. Jednocześnie w latach 2002-2005 studiował w Instytucie Liturgii Pastoralnej w Padwie we Włoszech.

Przez 13 lat (2005-2018) kierował kustodią generalną św. Franciszka z Asyżu w Rosji. Od 2005 r. jest dyrektorem wydawnictwa franciszkańskiego w Moskwie, a od 2006 r. wykłada liturgię i homiletykę w wyższym seminarium duchownym w Petersburgu. Jest też sekretarzem komisji ds. liturgii konferencji episkopatu.

Od 2008 do 2013 roku był zastępcą redaktora naczelnego wydawanej w Rosji „Encyklopedii Katolickiej”. Od 2009 r. przewodniczy Rosyjskiej Konferencji Wyższych Przełożonych zakonnych, a od 2015 r. – archidiecezjalnej komisji ds. katechizacji i liturgii.

Mówi po rosyjsku, polsku i włosku, zna również angielski i białoruski.

Ordynariuszem archidiecezji Matki Bożej w Moskwie jest 60-letni abp Paolo Pezzi z Włoch.

>>> Moskwa: patriarcha Cyryl dzwonił do papieża

Potrzebne nawrócenie

Papież Franciszek mianował o. Nikołaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. 47-letni franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych urodził się w Rosji, ale ma polskie korzenie. Od 20 lat jest kapłanem. Jako największe wyzwanie swojej nowej posługi wskazuje nawrócenie duszpasterskie i konieczność większej misyjności.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

W rozmowie z Radiem Watykańskim o. Dubinin wyznaje, że Moskwa jest mu szczególnie bliska. Właśnie tam w 1991 r. zaczęło się jego czynne życie kościelne, tuż po tym, jak po latach komunizmu w Rosji odbudowano struktury kościelne. – W Moskwie zacząłem moją formację seminaryjną, w tamtejszej katedrze w 2000 r. złożyłem śluby wieczyste i przyjąłem święcenia kapłańskie – mówi o. Dubinin.

– Moja rodzina zarówno pod względem narodowym, jak i religijnym jest mieszana. Katolicy od strony mamy i prawosławni od strony taty. Ze strony mamy pochodzę z rodziny polskiej z Białorusi zachodniej. Mama urodziła się już na wygnaniu. Moją formację kapłańską zacząłem w 1993 r., gdy w Moskwie zostało otwarte seminarium duchowne, po roku wstąpiłem jednak do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, więc dalszą formację odbyłem w Polsce – mówi papieskiej rozgłośni o. Dubinin. – Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie terytorialnie jest jedną z największych na świecie. Najwspanialsze jest to, że jest to Kościół żywy. Jego specyfiką jest to, że w Rosji jest to Kościół mniejszościowy. Piękne jest to, że jesteśmy i pozostajemy cały czas wyraźnym znakiem katolickości. To jest Kościół międzynarodowy, znak wielkiej jedności, solidarności duchowej Kościoła całego świata. Myślę, że to jest właśnie taki rodzynek naszego Kościoła”.

>>> Jak w Polsce chowano wyznawców prawosławia? Odwiedzamy historyczny cmentarz [FOTOREPORTAŻ]

Pytany o wyzwania biskup nominat wymienia brak kapłanów i sióstr zakonnych oraz bardzo duże, jak na polskie czy europejskie warunki, odległości między parafiami i wspólnotami. O. Dubinin zauważa, że Kościół w Rosji potrzebuje misyjnego otwarcia i wyjścia poza własne granice, by na miarę swych możliwości stać się światłem dla świata.

Zobacz także
Wasze komentarze