Fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

RPA: biskupi protestują przeciw atakowi głównego rabina na papieża i Kościół

Ze zdecydowanym sprzeciwem wobec oszczerstw naczelnego rabina Związku Synagog Ortodoksyjnych Republiki Południowej Afryki, Warrena Goldsteina wymierzonych w papieża Franciszka i Kościół katolicki wystąpiła Konferencja Biskupów Katolickich Afryki Południowej (SACBC). Na wideo zamieszczonym w sieci rabin Goldstein oskarżył Ojca Świętego o „zmowę z siłami zła, które dążą do unicestwienia narodu żydowskiego”.

„Uważamy, że zarzuty, które Pan, rabinie przedstawia jako dowód na nienawiść papieża Franciszka i Kościoła katolickiego do Żydów, są pozbawione prawdy i obiektywizmu oraz nacechowane atmosferą nieufności i oczerniania” – napisali biskupi 23 grudnia w liście otwartym podpisanym przez przewodniczącego SACBC, biskupa Sithembele Sipuka. Wrazili ubolewanie z powodu stwierdzenia rabina Goldsteina, że „papież nienawidzi Żydów” i przypomnieli naczelnemu rabinowi o wizycie papieża Franciszka w Izraelu na początku jego pontyfikatu w 2014 roku.

>>> RPA: liczba ofiar pożaru opuszczonego budynku w Johannesburgu wzrosła do 73

„Papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat od wizyty w Izraelu w 2014 roku. Podczas tej podróży wyraził radość z tego, że katolicy i Żydzi są związani bardzo szczególną duchową więzią, zobowiązując się do pracy nad dalszym postępem w stosunkach między Żydami i katolikami od czasu Soboru Watykańskiego II w duchu odnowionej współpracy” – stwierdzili. Dodali, że opisanie przez rabina Goldsteina pragnienia pokoju papieża Franciszka jako „prymitywnego pacyfizmu” jest godne ubolewania i „poddaje w wątpliwość, w jaki sposób (on), jako przywódca religijny, działałby na rzecz sprawiedliwości i pokoju, równości i pojednania”.  Przypomniano, że Republika Południowej Afryki doświadczyła wojny, a jej mieszkańcy dobrze znają jej gorycz i niesione przez nią zniszczenia. „Ta wojna nie przyniesie sprawiedliwości i pokoju. Skazuje natomiast przyszłe pokolenia na ciągłą nienawiść i przemoc” – czytamy w liście południowoafrykańskiego episkopatu.

Członkowie SACBC podkreślił, że „papież Franciszek i Kościół katolicki nie są wrogami narodu żydowskiego”, ale przyjaciółmi, którzy „podzielają tę samą wiarę Abrahama”. „Ale prawdziwi przyjaciele muszą mówić prawdę, nawet jeśli jest to niechciane” – stwierdzają i dodają: „Faktem jest, rabinie, że Izrael ma wielu przyjaciół na całym świecie, którzy są zrozpaczeni tym, co się dzieje, ciągłym zabijaniem i traumatyzacją całego narodu”.

>>> Jezuita w RPA: Myślę, że w kraju następuje powolny rozkład praw człowieka [ROZMOWA]

Na koniec członkowie SACBC radzą naczelnemu rabinowi, aby „poświęcił czas na wysłuchanie tego, co mówią jego przyjaciele”.

Potępiają „Holokaust i atak Hamasu z 7 października 2023 r. i ponownie wyrażają pragnienie możliwości współpracy z (naczelnym rabinem) na rzecz pokojowej Ziemi Świętej i pokojowego świata”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze