Siłaczki życia. Kobiety na misjach w „Misyjnych Drogach”
Kobiety i ich sytuacja w krajach misyjnych oraz krajach tzw. Trzeciego Świata zmagania o ich godność, dostęp do edukacji, służby zdrowia czy czystej wody, a także misyjne sanktuaria maryjne to najważniejsze treści kolejnego wydania dwumiesięcznika misyjnego.
„Kobiety są bardzo potrzebne Kościołowi. Ba, bez nich jego funkcjonowanie, tak jak i funkcjonowanie społeczeństw nie byłoby możliwe. Nie potrafię wyobrazić sobie świata bez geniuszu kobiety, jak mówił Jan Paweł II, umieszczonego w mamach, siostrach, babciach, ciotkach, koleżankach czy kuzynkach. Cieszy fakt, że w krajach chrześcijańskich jako pierwszych otrzymały prawa wyborcze, dostęp do edukacji i służby zdrowia, możliwość prowadzenia pojazdów – co nawet dziś nie jest takie oczywiste. Prywatnie dodam: szkoda, że tak późno” – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. – „Nie można sobie wyobrazić misji bez kobiet. (…) Kobiety rodzą i wychowują dzieci. Dbają o rodziny. Ciężko pracują. Przekazują wiarę. zmagają się o edukację, zdrowie, z okolicznościami przyrody, a czasem stawiają mężczyzn do pionu. Siłaczki życia. Kiedy im ciężko, po prostu idą do Maryi” – kontynuował.
Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Beata Zajączkowska, Damian Szumski MSF, Mariola Krystecka, ks. Tomasz Grzyb, Justyna Janiec-Palczewska, Paweł Kaczmarek OSPPE) opisali sytuację kobiet na różnych kontynentach, ze szczególnym uwzględnieniem społeczeństw naturalnych, a także misyjne sanktuaria maryjne. W piśmie można również przeczytać analizę misjologiczną pielgrzymek papieża Franciszka do krajów muzułmańskich: Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Magdalena Rzym, Symeon Stechera OFM). Znajdziemy także wypowiedzi ekspertów dotyczące kobiet i przeobrażenia ich roli w społeczeństwach tzw. Trzeciego Świata autorstwa Małgorzaty Terlikowskiej, Anny Meiser i Eweliny Stasińskiej.
W 195. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Kasprem M. Kaproniem OFM i Ewą Gawin. Dotyczą one roli kobiet w Kościele misyjnym oraz potrzeby rozszerzenia, szczególnie w Ameryce Łacińskiej, ich zaangażowania liturgicznego. W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono wersety Koranu dotyczące Maryi.
W odnowionej szacie graficznej pisma znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Mąż nie traktował jej zbyt dobrze, więc został sam: ze swoimi krzykami i ciosami w twarz. Sandra wzięła plecak i pojechała na południe. W Puebli, drugim największym mieście w Meksyku, studiowała teatr.” – To fragment zapisków Wojciecha Ganczarka ze spotkań z kobietami czynu Ameryki Łacińskiej. Natomiast reportaż małżeństwa Luizy Stosik-Turek i Bartosza Turka dotyczy Wielkanocy w Meksyku: – „Od Niedzieli Palmowej zaczynają się tu wyjątkowo huczne i widowiskowe obchody Świąt Wielkanocnych. W Wielką Środę mieszkańcy gromadzą się na lokalnym targu, by przygotować świąteczne zapasy. Trudno się przecisnąć. Trzeba uważać na kieszonkowców. Ale kluczowym dniem całych przygotowań jest oczywiście Wielki Piątek”.
W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami La Réunion. Opublikowano także felietony Justyny Nowickiej oraz Michała Józwiaka. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |