fot. pixabay.com

Somalia: chrześcijanie żyją pod „ogromną presją”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Somalii nawrócenie się na chrześcijaństwo oznacza życie w ogromnych strachu. Porzucenie islamu uznawane jest za zdradę plemienia. 

Podczas Konferencji organizacji 21 Century Wilberforce Initiative Elijah M. Brown, wiceprzewodniczący tego stowarzyszenia, powiedział, że chrześcijanie w Somalii są pod ogromną presją i żyją w ciągłym strachu. Na swoim blogu E. Brown cytuje fragment raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowego Poszanowania Wolności Religijnej, który stwierdza: „Chociaż nawrócenie na inną religię jest w Somalii legalne, to nie jest akceptowane społecznie”. Konstytucja tego kraju głosi: „Żadna inna religia niż islam może być głoszona na terenie kraju”. 

Somalia znajduje się na drugim miejscu listy 50 najniebezpieczniejszych krajów dla chrześcijan, prowadzonej przez organizację Open Doors, zaraz po Korei Północnej. W 2016 r. organizacja ta doniosła o 12 znanych przypadkach morderstw chrześcijan pochodzących z tego kraju, którzy zginęli z powodu wyznawanej przez siebie wiary. W całym kraju jest tylko jeden legalny kościół katolicki. Osoby, które nawróciły się na chrześcijaństwo, żyją w wielkim strachu. 


W 2015 r. Somalia znalazła się w grupie dwóch muzułmańskich krajów, które zakazały obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. W tym kraju panuje struktura plemienna. Wielu wodzów klanów i plemion uważa, że bycie Somalijczykiem jest synonimem bycia muzułmaninem, tym samym porzucenie islamu jest uznawane za zdradę plemienia. Eliah Brown na swoim blogu opisał historię chrześcijanina pochodzącego z Somalii, który nazywa się Abdullahi. Jego żonę i dziewięcioro ich dzieci uprowadziła rodzina żony po tym, jak dowiedzieli się, że nawrócili się na chrześcijaństwo. Doszło do tego rok temu. Chrześcijanin od tamtej pory nie wie nic o swojej żonie i dzieciach. 

Ostatnie susze, które nawiedziły ten kraj, są sygnałami alarmowymi o grożącej klęsce głodu. Rok temu Somalia znalazła się na trzecim miejscu wśród krajów o największej liczbie uchodźców przybywających do Europy (zaraz po Syrii i Afganistanie). Ponad milion osób (10% populacji kraju) uciekło z tego kraju. Wiele organizacji donosi, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest prześladowanie na tle religijnym. 

 

Tłumaczenie: Marcin Rak 

Źródło:https://www.worldwatchmonitor.org/coe/tremendous-pressure-christians-somalia/ 

Zobacz także
Wasze komentarze