Święta Bożego Narodzenia w innych krajach
Szopka zamiast choinki, wigilia przy ognisku, Boże Narodzenie wiosną? Wszystko to można zaobserwować w krajach, gdzie przebywają również misjonarze oblaci.
Kamerun
Boże Narodzenie w Kamerunie nie ma prawie wcale polskich zwyczajów. Wszystko przez to, że polscy misjonarze dotarli tam później niż ci pochodzący z Francji. W czasie Bożego Narodzenia dzieci mają aż miesiąc wakacji. Niestety głównie po to, by pomóc rodzicom przy pracy. Jednak 24 grudnia dzieci zbierają się przy ognisku, modlą się, czytają Pismo Święte, śpiewają i tańczą przez całą noc. A co jedzą w Kamerunie z okazji świąt? Grillowanego kurczaka, pieczonego barana, sałatki owocowe i warzywne oraz pewien rodzaj bananów, który nie występuje w Polsce.
>>> Kamerun: biskupi przeciw podziałom plemiennym, etnicznym i dyskryminacji
Peru
W tym kraju nie jest znany zwyczaj ubierania choinki. Każda rodzina natomiast ma tam swoja szopkę, którą zanosi do kościoła i stawia przed ołtarzem do poświęcenia. Z kolei podczas kolacji wigilijnej w Peru je się m. in. pieczonego indyka, a przez cały okres świąteczny mieszkańcy Peru chodzą po ulicach miast niczym polscy kolędnicy i śpiewają piosenki.
>>> Peru: polscy męczennicy, o których świat nie zapomina
Boliwia
Boże Narodzenie w Boliwii przypada na czas, kiedy to kończy się pora sucha, a zaczyna deszczowa. Przyroda wtedy odradza się do życia niczym u nas na wiosnę. Tutaj, podobnie jak w Peru, tradycją jest ustawianie w domu szopki bożonarodzeniowej z wieloma figurkami. Co ciekawe, po poświęceniu w kościele figurki muszą być wręcz mokre.
>>> Boliwia. Z perspektywy ulicy [MISYJNE DROGI]
O północy 24 grudnia każda rodzina w Boliwii zaczyna wspólną kolację, dlatego pasterka (a właściwie Msza Koguta) odprawiana jest tam o godzinie 22 lub 23. Na zakończenie okresu bożonarodzeniowego zarówno w Boliwii, jak i w Peru przygotowuje się Orszak Trzech Króli, który przechodzi ulicami miast.
Uzbekistan
Jeśli w Uzbekistanie Boże Narodzenie wypada w tygodniu, jest wtedy traktowane jako zwykły dzień roboczy. Mimo to wśród chrześcijan obecna jest w tym państwie tradycja uczestniczenia o północy w pasterce. W Uzbekistanie znane jest też ubieranie choinki. Jednak nie podczas Bożego Narodzenia, a dopiero po nowym roku. Natomiast do uzbekistańskich dzieci nie przychodzi Święty Mikołaj, a Dziadek Mróz.
Madagaskar
Madagaskar to nie tylko miejsce misji Misjonarzy Oblatów MN, lecz także kraj, który w tym roku odwiedził papież Franciszek. Tym bardziej warto poznać bożonarodzeniowe tradycje Malgaszy, które opisał w jednym z artykułów w „Misyjnych Drogach” o. Mariusz Kasperski OMI (link).
Bruksela
Przenieśmy się teraz do Europy. Właśnie w Brukseli posługują też Misjonarze Oblaci MN. W tym kraju wigilijna kolacja rozpoczyna się kieliszkiem szampana o godzinie 20. Pierwsze danie natomiast podaje się dopiero po północy. Jest nim faszerowany indyk, owoce morze, a nawet kawior! Dopiero po tej wystawnej kolacji składa się sobie życzenia oraz rozdaje prezenty. Później natomiast nadchodzi czas na deser, którym jest najczęściej rolada czekoladowa.
Francja
We Francji, podobnie jak w Polsce, popularne są kalendarze adwentowe, najbardziej oczywiście te z czekoladkami. I choć ostatnią czekoladkę mali Francuzi zjadają 24 grudnia, to tego dnia nie obchodzą wigilii takiej samej jak u nas. W tym kraju bowiem wigilia w takiej formie nie jest znana. Po prostu organizuje się tam tego dnia rodzinną kolację. Ale nie ma wtedy łamania się opłatkiem czy jakichś przygotowywanych tylko raz w roku na tę okazję potraw.
>>> Francja: rozbito żywą szopkę. Arcybiskup Tuluzy apeluje o uszanowanie tradycji
Podobnie jest z pasterką. Francuzi uczestniczą we mszy 24 grudnia, ale o różnych porach w ciągu dnia. Tylko w niektórych większych kościoła pasterka jest odprawiona we Francji o północy. Prezenty w tym kraju misyjnym, gdzie również przebywają Misjonarze Oblaci MN przynosi, tak jak w Wielkopolsce – Gwiazdor. Ma to miejsce w wigilijną noc lub rano 25 grudnia.
(źródła informacji:
)Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |