Kalkuta, Indie, fot. EPA/PIYAL ADHIKARY

Sytuacja w Indiach jest dramatyczna, to poważny kryzys humanitarny

Wczoraj, w Indiach zanotowano po raz piąty z rzędu rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby – 352 991. To najwyższy wskaźnik na całym świecie. Liczba zgonów w tym samym czasie również była rekordowo wysoka – 2812.

Szpitalom brakuje tlenu dla pacjentów. Indie „są w uścisku” szalejącej drugiej fali pandemii Covid-19 – zwraca uwagę agencja Reutera. W stołecznym Delhi, gdzie system opieki zdrowotnej jest niedofinansowany, mniej niż co cztery minuty umiera osoba zakażona koronawirusem. Władze uruchomiły samoloty wojskowe i pociągi do sprowadzenia tlenu do Delhi z odległych zakątków kraju. Telewizja pokazała ciężarówkę z tlenem, która przyjechała do szpitala Batra w stolicy, po tym jak placówka ta ostrzegła, że pozostało jej 90 minut tlenu dla 260 pacjentów. „Proszę pomóżcie nam zdobyć tlen, dojdzie tu do tragedii” – apelował na konferencji prasowej szef rządu terytorium stołecznego Arvind Kejriwal do premiera Indii Narendry Modiego. Kryzys jest odczuwalny również w innych częściach kraju; kilka szpitali wydało publiczne komunikaty, że nie ma tlenu medycznego. Lokalne media donoszą o nowych przypadkach zgonów zakażonych koronawirusem osób z powodu braku tlenu w miastach Dźajpur i Amritsar na północy.

Dostawa butli z tlenem, fot. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Łączna liczba zmarłych wzrosła do 195 123 – podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Premier Indii Narendra Modi wezwał w niedzielę wszystkich obywateli do przyjmowania szczepionek przeciwko Covid-19 i do zachowania ostrożności, mówiąc, że „burza infekcji” wstrząsnęła krajem. Premier terytorium stołecznego Delhi Arvind Kejriwal powiedział w niedzielę, że lockdown będzie obowiązywał tam do 3 maja w sytuacji, gdy liczba przypadków koronawirusa gwałtownie rośnie. Już w ubiegły czwartek Indie przekroczyły odnotowany dotąd w USA dobowy rekord zakażeń koronawirusem (297 430), stając się globalnym epicentrum pandemii. W lutym indyjski rząd ogłosił, że pokonał koronawirusa, kiedy liczba nowych przypadków spadła do najniższego poziomu.

Szpital w Bombaju, fot. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Sytuacja epidemiczna w Indiach, gdzie w ostatnim czasie drastycznie rośnie liczba zakażeń kornawirusem, jest „niezwykle poruszająca – powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, zapowiadając wysłanie do tego kraju sprzętu i personelu do walki z epidemią. Podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO powiedział, że do Indii zostaną wysłane m.in. respiratory oraz mobilne szpitale polowe. Ponadto indyjską służbę medyczną wesprze 2,6 tys. pracowników WHO; będą pomagali m.in. w szczepieniach przeciw Covid-19. Jak dodał, pandemia na całym świecie nasila się – liczba infekcji koronawiusem wzrasta już dziewiąty tydzień z rzędu, a liczba zgonów w związku z Covid-19 rośnie od sześciu tygodni. – W zeszłym tygodniu przybyło tylu zakażonych na całym świecie, ile na początku pandemii w ciągu pierwszych pięciu miesięcy – powiedział. Ostatniej doby odnotowano w Indiach ok. 353 tys. zakażeń koronawirusem oraz 2812 zgonów w związku z Covid-19, od początku pandemii zarejestrowano 17,3 mln infekcji oraz 195 tys. ofiar śmiertelnych. Na świecie koronawirusem zostało zainfekowanych ponad 147 mln osób, z czego ok. 3,11 mln zmarło.

fot. EPA/FAROOQ KHAN

Międzynarodowa pomoc dla Indii

Biały Dom zapowiedział w niedzielę udostępnienie Indiom składników do produkcji szczepionek, leków i sprzętu ochronnych, zaś Wielka Brytania i Francja – przekazanie respiratorów i koncentratorów tlenu. To odpowiedź na dramatyczną sytuację epidemiczną w tym kraju. Jak napisano w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu, Stany Zjednoczone mają „natychmiast” udostępnić Indiom składniki potrzebne do wyrobu szczepionki Covishield, czyli produkowanego w Indiach preparatu firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Ponadto Indie mają otrzymać również leki, szybkie testy, respiratory oraz sprzęt ochrony osobistej. Zwolnienia obowiązujących restrykcji na eksport składników szczepionek od kilku dni domagali się specjaliści i komentatorzy w USA. Swoją pomoc dla Indii ogłosiły także inne państwa. Paryż zapowiedział wysłanie „w najbliższych dniach” koncentratorów tlenu, zaś Londyn – ponad 600 sztuk sprzętu medycznego, w tym respiratorów i koncentratorów. Pierwsze dostawy mają dotrzeć do Indii we wtorek. Wcześniej w niedzielę podobne deklaracje złożyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zaś kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała wysłanie misji medycznej.

fot. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Potężny kryzys humanitarny

Pochopny triumf po pokonaniu pierwszej fali, nowa mutacja, rozprężenie w społeczeństwie czy polityczne wiece – to możliwe powody nagłego pogorszenia się sytuacji epidemicznej w Indiach. – Ale żadna z tych kwestii nie daje jednoznacznej odpowiedzi – mówi Gazecie.pl Patryk Kugiel analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ocenił, że w kraju panuje kryzys humanitarny, a reakcja świata, choć pozytywna, jest spóźniona. W kraju, który przez rok raczej kontrolował epidemię, doszło do eksplozji nowych zakażeń. Ponadto statystyki – szczególnie te dotyczące zgonów – mają nie oddawać realnej skali sytuacji epidemicznej. W krematoriach jest kilkukrotnie więcej kremacji niż normalnie, a niektóre nie mają już miejsca. By uciszyć głosy krytyki, władze tymczasem nakazały zdjęcie wszystkich postów w mediach społecznościowych, krytycznych wobec rządu. Na żądanie władz kraju serwis Twitter usunął ponad 50 wpisów, które krytykowały działania rządu w związku z epidemią. Były to wpisy zarówno polityków opozycji, jak i dziennikarzy czy zwykłych obywateli.

fot. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze