Sytuacja w Indiach jest dramatyczna, to poważny kryzys humanitarny
Wczoraj, w Indiach zanotowano po raz piąty z rzędu rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby – 352 991. To najwyższy wskaźnik na całym świecie. Liczba zgonów w tym samym czasie również była rekordowo wysoka – 2812.
Szpitalom brakuje tlenu dla pacjentów. Indie „są w uścisku” szalejącej drugiej fali pandemii Covid-19 – zwraca uwagę agencja Reutera. W stołecznym Delhi, gdzie system opieki zdrowotnej jest niedofinansowany, mniej niż co cztery minuty umiera osoba zakażona koronawirusem. Władze uruchomiły samoloty wojskowe i pociągi do sprowadzenia tlenu do Delhi z odległych zakątków kraju. Telewizja pokazała ciężarówkę z tlenem, która przyjechała do szpitala Batra w stolicy, po tym jak placówka ta ostrzegła, że pozostało jej 90 minut tlenu dla 260 pacjentów. „Proszę pomóżcie nam zdobyć tlen, dojdzie tu do tragedii” – apelował na konferencji prasowej szef rządu terytorium stołecznego Arvind Kejriwal do premiera Indii Narendry Modiego. Kryzys jest odczuwalny również w innych częściach kraju; kilka szpitali wydało publiczne komunikaty, że nie ma tlenu medycznego. Lokalne media donoszą o nowych przypadkach zgonów zakażonych koronawirusem osób z powodu braku tlenu w miastach Dźajpur i Amritsar na północy.
Łączna liczba zmarłych wzrosła do 195 123 – podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Premier Indii Narendra Modi wezwał w niedzielę wszystkich obywateli do przyjmowania szczepionek przeciwko Covid-19 i do zachowania ostrożności, mówiąc, że „burza infekcji” wstrząsnęła krajem. Premier terytorium stołecznego Delhi Arvind Kejriwal powiedział w niedzielę, że lockdown będzie obowiązywał tam do 3 maja w sytuacji, gdy liczba przypadków koronawirusa gwałtownie rośnie. Już w ubiegły czwartek Indie przekroczyły odnotowany dotąd w USA dobowy rekord zakażeń koronawirusem (297 430), stając się globalnym epicentrum pandemii. W lutym indyjski rząd ogłosił, że pokonał koronawirusa, kiedy liczba nowych przypadków spadła do najniższego poziomu.
Sytuacja epidemiczna w Indiach, gdzie w ostatnim czasie drastycznie rośnie liczba zakażeń kornawirusem, jest „niezwykle poruszająca – powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, zapowiadając wysłanie do tego kraju sprzętu i personelu do walki z epidemią. Podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO powiedział, że do Indii zostaną wysłane m.in. respiratory oraz mobilne szpitale polowe. Ponadto indyjską służbę medyczną wesprze 2,6 tys. pracowników WHO; będą pomagali m.in. w szczepieniach przeciw Covid-19. Jak dodał, pandemia na całym świecie nasila się – liczba infekcji koronawiusem wzrasta już dziewiąty tydzień z rzędu, a liczba zgonów w związku z Covid-19 rośnie od sześciu tygodni. – W zeszłym tygodniu przybyło tylu zakażonych na całym świecie, ile na początku pandemii w ciągu pierwszych pięciu miesięcy – powiedział. Ostatniej doby odnotowano w Indiach ok. 353 tys. zakażeń koronawirusem oraz 2812 zgonów w związku z Covid-19, od początku pandemii zarejestrowano 17,3 mln infekcji oraz 195 tys. ofiar śmiertelnych. Na świecie koronawirusem zostało zainfekowanych ponad 147 mln osób, z czego ok. 3,11 mln zmarło.
Międzynarodowa pomoc dla Indii
Biały Dom zapowiedział w niedzielę udostępnienie Indiom składników do produkcji szczepionek, leków i sprzętu ochronnych, zaś Wielka Brytania i Francja – przekazanie respiratorów i koncentratorów tlenu. To odpowiedź na dramatyczną sytuację epidemiczną w tym kraju. Jak napisano w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu, Stany Zjednoczone mają „natychmiast” udostępnić Indiom składniki potrzebne do wyrobu szczepionki Covishield, czyli produkowanego w Indiach preparatu firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Ponadto Indie mają otrzymać również leki, szybkie testy, respiratory oraz sprzęt ochrony osobistej. Zwolnienia obowiązujących restrykcji na eksport składników szczepionek od kilku dni domagali się specjaliści i komentatorzy w USA. Swoją pomoc dla Indii ogłosiły także inne państwa. Paryż zapowiedział wysłanie „w najbliższych dniach” koncentratorów tlenu, zaś Londyn – ponad 600 sztuk sprzętu medycznego, w tym respiratorów i koncentratorów. Pierwsze dostawy mają dotrzeć do Indii we wtorek. Wcześniej w niedzielę podobne deklaracje złożyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zaś kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała wysłanie misji medycznej.
Potężny kryzys humanitarny
Pochopny triumf po pokonaniu pierwszej fali, nowa mutacja, rozprężenie w społeczeństwie czy polityczne wiece – to możliwe powody nagłego pogorszenia się sytuacji epidemicznej w Indiach. – Ale żadna z tych kwestii nie daje jednoznacznej odpowiedzi – mówi Gazecie.pl Patryk Kugiel analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ocenił, że w kraju panuje kryzys humanitarny, a reakcja świata, choć pozytywna, jest spóźniona. W kraju, który przez rok raczej kontrolował epidemię, doszło do eksplozji nowych zakażeń. Ponadto statystyki – szczególnie te dotyczące zgonów – mają nie oddawać realnej skali sytuacji epidemicznej. W krematoriach jest kilkukrotnie więcej kremacji niż normalnie, a niektóre nie mają już miejsca. By uciszyć głosy krytyki, władze tymczasem nakazały zdjęcie wszystkich postów w mediach społecznościowych, krytycznych wobec rządu. Na żądanie władz kraju serwis Twitter usunął ponad 50 wpisów, które krytykowały działania rządu w związku z epidemią. Były to wpisy zarówno polityków opozycji, jak i dziennikarzy czy zwykłych obywateli.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |