modlitwa Tajlandia zakonnica

Zdjęcie poglądowe EPA/RUNGROJ YONGRIT

Tajlandia: rozpoczęło się zgromadzenie biskupów azjatyckich w 50. rocznicę powstania ich Federacji

W Ośrodku Duszpasterskim Baan Phu Waan w Sam Phran koło Bangkoku rozpoczęła się 12 października konferencja ogólna Kościołów katolickich Azji z okazji 50. rocznicy utworzenia Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC). W obradach, które potrwają do 30 bm., bierze udział ponad 200 delegatów – kardynałów biskupów, kapłanów i świeckich – z 29 państw tego kontynentu.

Prace konferencji przebiegają pod hasłem “Inną drogą” (Mt 2, 12), opisującym doświadczenie mędrców ze Wschodu po spotkaniu Jezusa w Objawieniu Bożym. Orędzie na otwarcie obrad przesłał papież Franciszek.

W kazaniu podczas Mszy św. na otwarcie spotkania przewodniczący FABC, arcybiskup Yangonu w Mianmie kard. Charles Bo odwołał się właśnie do Objawienia – Epifanii, którą przeżyli mędrcy. “Tak jak oni, którzy przybyli ze Wschodu 2000 lat temu, również my dzisiaj mamy na horyzoncie nową gwiazdę, nowe powołanie i nowe wyzwanie: życie w stuleciu Azji, w stuleciu Chrystusa i ewangelizacji na tym kontynencie” – powiedział kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że zadanie to może wydawać się nieproporcjonalne w stosunku do skrajnie niewielkich Kościołów lokalnych w tej części świata, ale także wobec wagi problemów, jakie stoją przed nią: od wyzysku do reżymów, które niszczą demokrację, od rywalizacji supermocarstw do migracji narodów.

>>> Tajlandia: Zupa z płetw rekina [GALERIA]

Mówca wezwał swych słuchaczy do postrzegania tego wyzwania jako “krzaku gorejącego”, który widział przed sobą Mojżesz i do przyjęcia odpowiedzi Boże na jego obawy: “Nie lękaj się, Ja będę z tobą”. Tylko w ten sposób będzie można podjąć się naprawdę tego zadania “w stylu synodalnym”, oznaczającym właśnie “potwierdzenie, odnowienie i ożywienie Kościoła w Azji” – podkreślił kard. Bo.

Tajlandia fot. EPA/DIEGO AZUBEL

W przesłaniu wideo do delegatów Franciszek przypomniał kontekst, w jakim w 1970 powołano do życia Federację i zaznaczył, że wtedy “biskupi stwierdzili, iż masy ludzkie powstawały, budząc się z fatalizmu do życia godnego człowieka”. Przebudzenie to ogarnęło wówczas także młodych, którzy byli idealistami, świadomymi, zatroskanymi, niecierpliwymi i niespokojnymi, również społeczeństwa zróżnicowane kulturowo, które stawały się prawdziwą wspólnotą ludów. “Oznaczało to, że Kościół w Azji został powołany do bycia w sposób bardziej autentyczny Kościołem ubogich, młodych i Kościołem w dialogu ze swymi azjatyckimi towarzyszami innych wyznań” – stwierdził papież.

Wskazał, że jest to wyzwanie, które winno pobudzać do zadania sobie już dziś “podstawowego pytania: co mówi Duch Święty Kościołowi w Azji?”. Według Ojca Świętego odpowiedzią jest zalecenie, “aby świeccy podjęli swój chrzest i szanowali wyjątkowość każdego Kościoła [lokalnego], Kościół powszechny nie jest bowiem jednorodny, ale właśnie jest powszechny z poszanowaniem odrębności każdego Kościoła lokalnego”.

Rozpoczęte dzisiaj obrady robocze są poświęcone zrozumieniu rzeczywistości 29 krajów członkowskich, z których każdy został zaproszony do przygotowania wystawy ukazującej ich bieżącą sytuację oraz wyzwania polityczne, społeczne, gospodarcze i religijne, przed jakimi staje miejscowy Kościół.

modlitwa Tajlandia zakonnica
EPA/RUNGROJ YONGRIT

Od 17 do 22 października konferencja będzie omawiać te rzeczywistości w dialogu z najnowszymi dokumentami Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Document przewodni, przygotowany przez FABC i późniejsze konsultacje na jego temat wyłoniły już pewne zagadnienia węzłowe: pandemia, globalizacja, wyzwania społeczno-gospodarcze i polityczne oraz sprawy płci, ludów tubylczych, pragnienia i dążenia młodych i przemiana Kościoła.

23 bm. – w Światowym Dniu Misyjnym – uczestnicy obrad odwiedzą “wirtualnie” niektóre parafie w różnych częściach kontynenty. 26 bm. odbędą już rzeczywistą pielgrzymkę do Ayutthaya w dialogu także z innymi tradicjami religijnymi. Obrady zakończą się 30 października ogłoszeniem dokumentu Końcowego i orędzia do wspólnot katolickich Azji. Koncelebrowanej Mszy św. zamykającej całe wydarzenie będzie przewodniczył pochodzący z Filipin kard. Luis Antonio Tagle jako specjalny wysłannik papieski.

Obecną konferencję poprzedziło zgromadzenie ogólne FABC, które 22 sierpnia odbyło się w sankturaium bł. Mikołaja Bunkerda Kitbamrunga w Bangkoku. Federacja Konferencji Biskupich Azji powstała z okazji wizyty św. Pawła VI na Filipinach w dniach 27-29 listopada 1970. Tak więc półwiecze istnienia tej instytucji wypadała w 2020 i pierwotnie wtedy miała się odbyć konferencja jubileuszowa, ale na przeszkodzie stanęła wówczas pandemia Covida-19.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze