To już 50 lat misjologii w Polsce! [ZDJĘCIA]
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego trwają obchody 50-lecia misjologii polskiej połączone ze zjazdem Stowarzyszenia Misjologów Polskich oraz absolwentów misjologii ATK/UKSW.
Obchody 50-lecia misjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczęły się wczoraj międzynarodową konferencją naukową: „50 lat misjologii na ATK / UKSW”. W swoich wykładach misjolodzy z Polski i z Europy mówili o historii tej dziedziny nauk w Polsce, a także o perspektywach jej rozwoju. O. prof. Jarosław Różański OMI wygłosił referat: „Misjologia warszawska na przestrzeni pięciu dekad”, natomiast o. prof. UKSW Wojciech Kluj OMI „Dorobek naukowy katedry misjologii w perspektywie półwiecza”.
>>> Ks. Szyszka, misjolog: Franciszek czasami nie jest dobrze rozumiany
Program naukowy spotkania był niezwykle bogaty i różnorodny. Goście zajęli się zarówno podsumowaniem rozwoju tej nauki, jak i prognozowali jej przyszłość. Później swój referat wygłosił prof. KUL, dr hab. Andrzej Pietrzak, ukazał „Misjologię w Polsce poza UKSW”, mówiąc przede wszystkim o ośrodku lubelskich, ale także o olsztyńskim, poznańskim i katowickim. Dokonania misjologii oraz jej perspektywy rozwoju we Włoszech, Niemczech i Holandii przedstawili ks. prof. Bryan Lobo SJ, o. prof. Paul Steffen SVD, prof. Klaus Vellguth i prof. Frans Vijsen. O współpracy międzynarodowej misjologów polskich mówił ks. prof. Jan Górski. Z kolei o. prof. UKSW Tomasz Szyszka SVD mówił o „Znaczeniu sympozjów misjologicznych oraz publikacji i wystaw w dorobku misjologii warszawskiej”, a ks. dr hab. Franciszek Jabłoński o „Dorobku naukowym i publicystycznym członków Stowarzyszenia Misjologów Polskich”.
Polecamy i przypominamy rozmowę o. Marcina Wrzosa z prezesem Stowarzyszenia Misjologów Polskich, o. dr hab. (UKSW) Tomaszem Szyszką SVD.
Symboliczna data
Za symboliczną datę powstania misjologii na ATK w Warszawie uważa się dzień 23 kwietnia 1969 r., kiedy to w rocznicę męczeńskiej śmierci wielkiego misjonarza, św. Wojciecha, ks. Feliks Zapłata SVD rozpoczął wykłady zlecone z teologii przekazu misyjnego dla studentów z katechetyki. Pisząc o rozkwicie Akademii Teologii Katolickiej ks. Hieronim E. Wyczawski zaznaczył, iż trwałym osiągnięciem rektoratu ks. Józefa Iwanickiego była rozbudowa specjalizacji na poszczególnych wydziałach Akademii Teologii Katolickiej. – Na Wydziale Teologicznym utworzono osiem tzw. „kierunków studiów”, wśród których znalazł się „kierunek” teologii praktycznej . W ramach tego kierunku utworzono sześć „specjalizacji”, wśród których znalazła się specjalizacja misjologii – mówił o początkach misjologii o. Różański. Zakonnik wspominał założycieli misjologii na ATK: o. dr. Feliksa Zapłatę SVD, prof. Władysława Kowalaka SVD i dr. hab. Antoniego Kurka OMI.
Dzisiaj na UKSW spotkali się ci, którzy należą do Stowarzyszenia Misjologów Polskich, została odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem misjologa ks. bp. Jana Piotrowskiego z Kielc. Po Eucharystii odbyło się spotkanie absolwentów misjologii, zarówno studiów magisterskich, jak i licencjackich i doktoranckich, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Czym jest misjologia? Gdzie była nauczana jako pierwsza?
Misjologia jest to nauka teologiczna, której przedmiotem jest systematyczne ujęcie wiedzy o rozkrzewianiu wiary: przepowiadaniu Ewangelii i zakładaniu Kościoła wśród ludów nieznających Chrystusa. Działalność taka uzasadniana jest teologicznie i pełni funkcję krytycznej oceny realizacji dzieła misyjnego w świecie (również w ujęciu historycznym). Misjologia katolicka zrodziła się Niemczech (w Münster), gdzie w roku 1910 powstała właśnie pierwsza katedra misjologii. Od 1968 r. jest wykładana na ATK, a później UKSW w Warszawie. Od 2006 r. działa naukowe Stowarzyszenie Misjologów Polskich, skupiających prawie 50 osób.
Galeria (19 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |