Zdjęcie: uczestnicy konferencji z okazji 50-lecia misjologoii w Polsce, fot. Marcin Wrzos OMI

To już 50 lat misjologii w Polsce! [ZDJĘCIA]

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego trwają obchody 50-lecia misjologii polskiej połączone ze zjazdem Stowarzyszenia Misjologów Polskich oraz absolwentów misjologii ATK/UKSW.

fot. Marcin Wrzos OMI

Obchody 50-lecia misjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczęły się wczoraj międzynarodową konferencją naukową: „50 lat misjologii na ATK / UKSW”. W swoich wykładach misjolodzy z Polski i z Europy mówili o historii tej dziedziny nauk w Polsce, a także o perspektywach jej rozwoju. O. prof. Jarosław Różański OMI wygłosił referat: „Misjologia warszawska na przestrzeni pięciu dekad”, natomiast o. prof. UKSW Wojciech Kluj OMI „Dorobek naukowy katedry misjologii w perspektywie półwiecza”.

>>> Ks. Szyszka, misjolog: Franciszek czasami nie jest dobrze rozumiany

Zdjęcie: po lewej bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji ds. Misji przy KEP, fot. Marcin Wrzos OMI

Program naukowy spotkania był niezwykle bogaty i różnorodny. Goście zajęli się zarówno podsumowaniem rozwoju tej nauki, jak i prognozowali jej przyszłość. Później swój referat wygłosił prof. KUL, dr hab. Andrzej Pietrzak, ukazał „Misjologię w Polsce poza UKSW”, mówiąc przede wszystkim o ośrodku lubelskich, ale także o olsztyńskim, poznańskim i katowickim. Dokonania misjologii oraz jej perspektywy rozwoju we Włoszech, Niemczech i Holandii przedstawili ks. prof. Bryan Lobo SJ, o. prof. Paul Steffen SVD, prof. Klaus Vellguth i prof. Frans Vijsen. O współpracy międzynarodowej misjologów polskich mówił ks. prof. Jan Górski. Z kolei o. prof. UKSW Tomasz Szyszka SVD mówił o „Znaczeniu sympozjów misjologicznych oraz publikacji i wystaw w dorobku misjologii warszawskiej”, a ks. dr hab. Franciszek Jabłoński o „Dorobku naukowym i publicystycznym członków Stowarzyszenia Misjologów Polskich”.

Polecamy i przypominamy rozmowę o. Marcina Wrzosa z prezesem Stowarzyszenia Misjologów Polskich, o. dr hab. (UKSW) Tomaszem Szyszką SVD.

fot. Marcin Wrzos OMI

Symboliczna data

Za symboliczną datę powstania misjologii na ATK w Warszawie uważa się dzień 23 kwietnia 1969 r., kiedy to w rocznicę męczeńskiej śmierci wielkiego misjonarza, św. Wojciecha, ks. Feliks Zapłata SVD rozpoczął wykłady zlecone z teologii przekazu misyjnego dla studentów z katechetyki. Pisząc o rozkwicie Akademii Teologii Katolickiej ks. Hieronim E. Wyczawski zaznaczył, iż trwałym osiągnięciem rektoratu ks. Józefa Iwanickiego była rozbudowa specjalizacji na poszczególnych wydziałach Akademii Teologii Katolickiej. – Na Wydziale Teologicznym utworzono osiem tzw. „kierunków studiów”, wśród których znalazł się „kierunek” teologii praktycznej . W ramach tego kierunku utworzono sześć „specjalizacji”, wśród których znalazła się specjalizacja misjologii – mówił o początkach misjologii o. Różański. Zakonnik wspominał założycieli misjologii na ATK: o. dr. Feliksa Zapłatę SVD, prof. Władysława Kowalaka SVD i dr. hab. Antoniego Kurka OMI.

fot. Marcin Wrzos OMI

Dzisiaj na UKSW spotkali się ci, którzy należą do Stowarzyszenia Misjologów Polskich, została odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem misjologa ks. bp. Jana Piotrowskiego z Kielc. Po Eucharystii odbyło się spotkanie absolwentów misjologii, zarówno studiów magisterskich, jak i licencjackich i doktoranckich, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób.

fot. Marcin Wrzos OMI

Czym jest misjologia? Gdzie była nauczana jako pierwsza?

Misjologia jest to nauka teologiczna, której przedmiotem jest systematyczne ujęcie wiedzy o rozkrzewianiu wiary: przepowiadaniu Ewangelii i zakładaniu Kościoła wśród ludów nieznających Chrystusa. Działalność taka uzasadniana jest teologicznie i pełni funkcję krytycznej oceny realizacji dzieła misyjnego w świecie (również w ujęciu historycznym). Misjologia katolicka zrodziła się Niemczech (w Münster), gdzie w roku 1910 powstała właśnie pierwsza katedra misjologii. Od 1968 r. jest wykładana na ATK, a później UKSW w Warszawie. Od 2006 r. działa naukowe Stowarzyszenie Misjologów Polskich, skupiających prawie 50 osób.

Galeria (19 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze