UNICEF: potrzebna pomoc dla 48 mln dzieci
O dostarczenie pomocy humanitarnej dla 48 mln dzieci żyjących na obszarach ogarniętych konfliktami, dotkniętych katastrofami naturalnymi i innymi kryzysami w 51 krajach świata zaapelował UNICEF w opublikowanym we wtorek w swoim corocznym raporcie. „Dzieci nie mogą czekać na zakończenie wojen. Już teraz, na ogromną skalę, kryzysy zagrażają ich życiu i przyszłości” – zwraca uwagę Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych.
W swoim raporcie poświęconym działaniom na rzecz poprawy sytuacji humanitarnej najmłodszych, Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) podkreśla, że na całym świecie potrzeby humanitarne są generowane przede wszystkim przez konflikty zbrojne. Niektóre z nich trwają od lat, jak w Demokratycznej Republice Konga, Iraku, Nigerii, Sudanie Południowym, Syrii czy Jemenie. Niestety, konflikty te stają się coraz bardziej złożone, powodując nową falę przemocy, przesiedleń ludności i zagrożeń dla życia dzieci.
„Dzieci nie mogą czekać na zakończenie wojen. Już teraz, na ogromną skalę, kryzysy zagrażają ich życiu i przyszłości” – zwraca uwagę Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych. – Kiedy przez konflikt lub katastrofę naturalną dostęp do podstawowych usług jest ograniczony, a systemy wodno-sanitarne i opieki medycznej nie funkcjonują, wówczas najbardziej cierpią dzieci – dodaje.
Dopóki zatem społeczność międzynarodowa nie podejmie pilnych działań w celu ochrony i ratowania tych dzieci, ich przyszłość staje się coraz bardziej ponura – konkluduje Fontaine.
Na całym świecie strony toczących się konfliktów wykazują rażące lekceważenie dla życia dzieci – alarmuje UNICEF. Najmłodsi są nie tylko celem bezpośrednich ataków, nie mają także dostępu do szkół i szpitali, a infrastruktura cywilna jest niszczona lub burzona. Około 84% środków, o które apeluje UNICEF (czyli 3,015 mld dol.) będzie przeznaczonych na pomoc dla krajów ogarniętych kryzysami humanitarnymi wywołanymi przez przemoc i konflikt.
Świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla wielu dzieci. Niemal 1 na 4 dzieci żyje obecnie w kraju ogarniętym przez konflikt lub dotkniętym katastrofą naturalną. Dla zbyt wielu dzieci codzienność jest koszmarem.
Rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wodę stanowi jedno z największych zagrożeń dla życia dzieci podczas kryzysów humanitarnych. Blokowanie dostępu do czystej wody, ataki na infrastrukturę wodno-sanitarną, a także przymusowe przesiedlenia do miejsc, gdzie nie ma takiej infrastruktury powodują, że dzieci i ich rodziny ryzykują utratę zdrowia, korzystając z zanieczyszczonej wody i nieodpowiednich warunków sanitarnych. Dodatkowe niebezpieczeństwa grożą kobietom i dziewczętom, które często są odpowiedzialne za dostarczenie wody dla rodziny.
„117 mln ludzi żyjących na obszarach ogarniętych konfliktami i dotkniętych katastrofami naturalnymi nie ma dostępu do czystej wody, a w wielu krajach, gdzie toczy się wojna, więcej dzieci umiera na skutek chorób wywołanych przez brudną wodę niż w następstwie bezpośrednich aktów przemocy” – informuje Manuel Fontaine.
UNICEF stara się zapewniać dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych podczas kryzysów humanitarnych na świecie. Współpracuje z organizacjami partnerskimi, aby jak najszybciej zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Te działania polegają na budowaniu latryn, dystrybucji zestawów sanitarnych, dostarczaniu codziennie tysięcy litrów wody do obozów dla osób przesiedlonych, wsparciu szpitali i ośrodków medycznych w leczeniu cholery, a także naprawie systemów wodnych i sanitarnych.
Są to działania ratujące zdrowie, które mają długofalowy wpływ na życie dzieci i umożliwiają zapewnienie innych ważnych usług, jak opieka medyczna, szczepienia, pomoc żywnościowa i edukacja.
Największa część środków z tegorocznego apelu UNICEF jest przeznaczona na pomoc dla dzieci i rodzin poszkodowanych na skutek konfliktu w Syrii. UNICEF apeluje o niemal 1,3 mld dol., aby dostarczyć pomoc dla 6,9 mln syryjskich dzieci żyjących w Syrii i w krajach ościennych.
W 2018 r. wraz organizacjami partnerskimi i przy wsparciu darczyńców UNICEF planuje: zapewnić 35,7 mln osób dostęp do czystej wody, objąć 8,9 mln dzieci podstawową edukacją formalną lub nieformalną, zaszczepić 10 mln dzieci przeciwko odrze, zapewnić wsparcie psychologiczne dla ponad 3,9 mln dzieci, a także objąć leczeniem 4,2 mln dzieci cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia.
W ciągu pierwszych 10 miesięcy ub. roku dzięki wsparciu UNICEF dostęp do czystej wody otrzymało 29,9 mln osób, a 2,5 mln dzieci cierpiących z powodu ciężkiego niedożywienia zostało objętych leczeniem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |