fot. arch. fundacji redemptoris missio

Urodziny niezwykłego świadka wiary. 108 lat temu na świat przyszła dr Wanda Błeńska

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Doktor Wanda Błeńska to poznańska lekarka i misjonarka. Wiele lat życia spędziła w Ugandzie, gdzie posługiwała wśród najciężej chorych. Znana i doceniana otrzymała przydomek „Dokta”. Nazywano ją także Matką Trędowatych. 30 października skończyłaby 108 lat!

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu. W 1934 roku uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

Dr Wanda Błeńska. Lekarka. Misjonarka. Matka Trędowatych. I do tego poznanianka ???????? Osoba bardzo bliska naszym sercom….

Opublikowany przez Fundacja Redemptoris Missio Środa, 30 października 2019

>>> Miesiąc Misyjny na misyjne.pl

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Wanda Błeńska znalazła się w gronie świadków wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Ostatnio została zaprezentowana specjalna strona internetowa poświęcona misjonarce.

>>> „Spełnione życie” – nowa książka o życiu Wandy Błeńskiej

Wśród świadków wiary obchodzonego w Kościele powszechnym w październiku br. Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego znaleźli się m.in. św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Franciszek z Asyżu czy św. Franciszek Ksawery.

Zobacz także
Wasze komentarze