ksiądz

fot. Cathopic

Urugwaj: czerwiec – miesiącem modlitw o powołania kapłańskie i zakonne

Czerwiec jest od wielu lat w Kościele urugwajskim miesiącem modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. W tym roku przebiega on pod hasłem „Bóg miał marzenie dla św. Józefa – a jakie ma dla ciebie?”.

Według przewodniczącego Wydziału Powołań i Posług Konferencji Biskupiej Urugwaju biskupa pomocniczego Montevideo Luisa Eduardo Gonzáleza tegoroczna propozycja hasła ma za zadanie “przyczynić się do tego, aby każda diecezja mogła ją rozwijać jako własną, we własnym zakresie”.

>>> Urugwaj: wyjątkowa kaplica na ulicach miast

Punktem wyjścia dla tego hasła było orędzie Franciszka na tegoroczny 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania i ogłoszony przezeń Rok św. Józefa. Na tej podstawie powstał plakat i przygotowano materiały internetowe na każdy tydzień czerwca. Opracował je Wydział w ścisłej współpracy z klerykami z Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego Chrystusa Króla i – jak zaznaczył bp González, są one “propozycją modlitwy i refleksji, ukierunkowanymi na wzbudzenie i towarzyszeniu w poszukiwaniu marzenia o powołaniu w każdej osobie”.

>>> W Urugwaju mieszkał w bibliotece tamtejszego proboszcza. Dzisiaj sam jest proboszczem. W Ekwadorze [ROZMOWA]

“Zachęcamy i zapraszamy wszystkie wspólnoty, aby dały się prowadzić Duchowi Świętemu, który zstąpił do naszych serc oraz aby odkryły lub odnowiły swe powołanie jako dar Boży. Chcemy dzielić z młodymi plany Boga wobec każdego z nas oraz celebrować je z radością i nadzieją” – zaznaczył biskup.

Urugwaj jest najbardziej zeświecczonym krajem Ameryki Południowej, w którym już w 1917 przeprowadzono rozdział Kościoła od państwa. Wśród ok. 3,4 mln mieszkańców katolicy stanowią niespełna połowę (nieco ponad 45 proc.), protestantów jest ok. 13 proc., a ponad 40 proc. Urugwajczyków to bezwyznaniowcy, 17 – ateiści i agnostycy, a 23 proc. uważa się za wierzących, ale bez przynależności do konkretnego wyznania.

>>> Urugwaj: odwołano wszystkie liturgie z udziałem wiernych

Kościół katolicki w tym kraju ma obecnie 9 kleryków w seminarium niższym i 86 seminarzystów „wyższych”, w tym 31 diecezjalnych i 55 zakonnych. W kraju posługuje 231 kapłanów diecezjalnych i 214 zakonnych oraz 54 braci i 635 sióstr zakonnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze