Fot. PAP/EPA/Jorge Nunez

Demokratyczna Republika Konga: biskupi obawiają się przemocy

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Biskupi obawiają się gwałtownych protestów przeciwko propozycjom reformy sądownictwa w Demokratycznej Republice Konga i niepowoływania kandydatów do Niezależnej Krajowej Komisji Wyborczej. Uważają, że działania te mogą doprowadzić do destabilizacji państwa i przemocy.

W oświadczeniu wygłoszonym wczoraj w Kinszasie, podczas konferencji prasowej podkreślili, że społeczeństwo jest rozczarowane proponowanymi ustawami o reformie sądownictwa oraz brakiem konsensusu wśród członków Platformy Wyznań Religijnych w sprawie nominacji wspólnego kandydata do Niezależnej Krajowej Komisji Wyborczej (Ceni).

>>> Biskupi afrykańscy: pandemia niesie wielkie zniszczenia o tragicznych skutkach dla najuboższych ludów

Biskupi obawiają się, że może to doprowadzić do rozlewu krwi i postanowili zaapelować o pokój.

„Podzielamy troskę o sprawiedliwe prawa i odpowiedzialnych ludzi, którzy mogą przyczynić się do integralnego rozwoju naszego kraju, jednak potępiamy wszelkie formy przemocy i zalecamy użycie jedynie legalnych oraz pokojowych środków do wyrażania swoich opinii” – napisali we wspólnym oświadczeniu.

Podkreślili, że rządy większości nie zawsze są ostoją prawdy i rozumu, nie są też gwarancją spójności społecznej, a większość parlamentarna, niezależnie od tego, czy jest legalna, traci swoją legitymację gdy przestaje zajmować się interesami ogółu.

Zobacz także
Wasze komentarze