fot. EPA/SOHAIL SHAHZAD

Szef WHO: pandemia koronawirusa nawet nie zbliża się do końca

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pandemia Covid-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca – powiedział dziś szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Choć wiele krajów poczyniło postępy w walce z wirusem, tak naprawdę pandemia przyspiesza” – dodał.

„Większość ludzi jest nadal podatna na wirusa, pandemia ma jeszcze przestrzeń, w której może się rozwijać” – podkreślił szef WHO i ostrzegł, że „najgorsze może być jeszcze przed nami„. Tedros poinformował też, że w przyszłym tygodniu WHO wyśle zespół śledczy do Chin, by zbadać przyczyny i początki koronawirusa. Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan ostrzegł, że choć podejmowane są „kolosalne wysiłki”, by wynaleźć szczepionkę na koronawirusa, nie można wykluczyć, że może się to nie udać. „Nie ma gwarancji sukcesu” – dodał. Tedros wyraził niedawno nadzieję, że uda się ją opracować w przeciągu najbliższego roku, a jeżeli badania zostaną przyspieszone, nawet wcześniej. Gdy już się to stanie, szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym – mówił.

Masowy cmentarz ofiar koronawirusa w Iraku, fot. EPA/ALI Al-MUMEN

Ministerstwo zdrowia w Polsce poinformowało dziś, że na COVID-19 zmarło kolejnych sześć osób, potwierdzono też 247 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła więc w naszym kraj do 34 tys. 154, a zgonów do 1444.

Zobacz także
Wasze komentarze