biblia, wiara

fot. cathopic

W przyszłym roku ukaże się nowy mszalik katolicki w języku arabskim

Łacińscy chrześcijanie języka arabskiego otrzymają niebawem nowy mszalik. Nowa wersja, zaktualizowana pod względem treści, języka i grafiki, oraz opatrzona ikonami napisanymi specjalnie do tej publikacji, ma zostać wprowadzona do użytku liturgicznego od Adwentu 2022 roku – poinformowała 27 października Konferencja Biskupów Katolickich w Regionach Arabskich (CELRA).

Sprawy liturgiczne były jednym z tematów spotkania plenarnego CELRA, które odbyło się w dniach 18-22 października w Musaffah na przedmieściach Abu Zabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Porządek dzienny obrad obejmował też sprawozdania dotyczące sytuacji w diecezjach i wikariatach, Synod Biskupów, skutki pandemii i zagadnienia duszpasterskie.

>>> Chiny: ponowne zatrzymano biskupa Shao Zhumina

W oświadczeniu ogłoszonym na zakończenie posiedzenia jego uczestnicy podkreślili znaczenie szkół katolickich jako „ramienia operacyjnego w dziedzinie oświaty”, bez którego Kościół straciłby kontakt z rzeczywistością duszpasterską, „z rodzinami zarówno chrześcijańskimi, jak i muzułmańskimi”. Przypomnieli, że szkoły te powinny być miejscem edukacji i przekazywania wartości.

Skrytykowano fakt, że w niektórych regionach nie można zapewnić katechezy nawet w szkołach chrześcijańskich. W innych przypadkach wiele do życzenia pozostawia jakość nauczania ze względu na brak odpowiednio przygotowanych nauczycieli lub z powodu niewystarczających tekstów. W kontekście posługi świeckiego katechety, ustanowionej przez Franciszka na mocy motu proprio Antiquum ministerium w maju br., uznano, że „w różnorodności i złożonej sytuacji CELRA” innowacja ta wymaga „rozeznania, oceny i przygotowania”.

>>> Odkryj w sobie powołanie ucznia-misjonarza. Zachęca bp Jerzy Mazur

Były to już drugie obrady zgromadzenia ogólnego CELRA w ZEA – poprzednie odbyły się w 2014 r. Następne spotkanie zaplanowano na luty 2022 r. w Rzymie.

Konferencja Biskupów Katolickich w Regionach Arabskich powstała 31 marca 1967 r. i obecnie skupia duchownych (nie tylko biskupów) z 9 kościelnych jednostek terytorialnych w 17 krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północno-Wschodniej. Jednym z jej członków jest polski franciszkanin o. Jerzy Kraj jako wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru. Właśnie łaciński patriarcha Jerozolimy stoi z urzędu na czele CELRA.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze