Chrześcijanie w Tajwanie, fot. EPA

Watykan-Tajwan: trwają prace przygotowawcze do dialogu z wyznawcami konfucjanizmu

Dykasteria do spraw Dialogu Międzyreligijnego, we współpracy z Wydziałem Nauk Religijnych Katolickiego Uniwersytetu Fu Jen, organizuje międzynarodowe warsztaty zatytułowane „Chrześcijanie wspierający dialog z konfucjanistami: Wytyczne i perspektywy”, które odbędą się w dniach 8-9 marca 2024 r. na Uniwersytecie Katolickim Fu Jen w Nowym Tajpej, na Tajwanie – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Wydarzenie to jest częścią trwającej inicjatywy Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego mającej na celu sformułowanie oficjalnych wytycznych dla katolików angażujących się w dialog z wyznawcami konfucjanizmu. Wielu ekspertów w dziedzinie konfucjanizmu z całego świata wzięło udział w poprzednich spotkaniach online, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.

Nadchodzące spotkanie osobiste stanowi znaczący krok naprzód w tej inicjatywie i daje możliwość podzielenia się spostrzeżeniami z szerszą publicznością zainteresowaną promowaniem dialogu konfucjańsko-chrześcijańskiego.

>>> Prezydent Tajwanu popiera obawy Franciszka dotyczące sztucznej inteligencji

Po opracowaniu wytycznych nastąpi ostateczny proces rewizji i oczekuje się, że będą one służyć jako cenne źródło informacji dla osób, organizacji i społeczności zarówno w Kościele katolickim, jak i poza nim, które chcą zaangażować się w dialog z wyznawcami konfucjanizmu – stwierdza watykański komunikat.

Konfucjanizm jest systemem filozoficzno-religijnym zapoczątkowany w Chinach przez Konfucjusza (Kong Fuzi, Kongzi) w V wieku p.n.e., a następnie rozwinięty m.in. przez Mencjusza (konfucjanizm idealistyczny) i Xunzi (konfucjanizm realistyczny) w III wieku p.n.e.

Głosi on, że zbudowanie idealnego społeczeństwa i osiągnięcie pokoju na świecie jest możliwe pod warunkiem przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchii społecznej oraz zachowywania tradycji, czystości, ładu i porządku.

>>> Misjonarz z Kenii o Kościele na Tajwanie: tutaj każda parafia działa synodalnie [ROZMOWA]

Według europejskich kryteriów jest to mieszanka pojęć religijnych, społecznych, ekonomicznych, etycznych i obyczajowych tworzących spójny, choć nie do końca zdefiniowany światopogląd.

Konfucjanizm rozpowszechnił się w Chinach i Korei (początek I w. n.e.), a także w Wietnamie i Japonii, stając się dominującą doktryną państwowo-religijną tych krajów, kształtującą ich politykę i obyczaje do czasów współczesnych.

Duch konfucjanizmu jest w wielu krajach Dalekiego Wschodu wciąż żywy i głęboko zakodowany w świadomości wielu ludzi, spełniając podobną rolę kulturową jak „podstawowe wartości chrześcijańskie” w krajach Zachodu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze