zdj poglądowe, fot. EPA/SOHAIL SHAHZAD Dostawca: PAP/EPA.

Wikariat apostolski Arabii Południowej: nowy kalendarz liturgiczny z lokalnymi świętymi

Stolica Apostolska zatwierdziła nowy kalendarz liturgiczny dla wikariatu apostolskiego Arabii Południowej. Dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uwzględnia historię Kościoła lokalnego, włączając lokalnych świętych mających szczególne znaczenie dla tamtejszych katolików. Odzwierciedla on „drogę Kościoła lokalnego i duchowe korzenie wspólnot żyjących dziś w krajach Zatoki Perskiej”.

Jako patronowie wikariatu zostali wskazani święci Piotr i Paweł, natomiast Maryja, jako Matka Boska Arabska, została patronką całego Półwyspu Arabskiego.

>>> Arabia Saudyjska uruchomiła humanitarny most powietrzny do Syrii

Kalendarz przewiduje nowe wspomnienia liturgiczne i święta, w tym: męczenników jemeńskich z VI wieku – św. Aretasa i Towarzyszy (24 października), poświęcenia katedry św. Józefa (25 lutego) i wspomnienie wszystkich zmarłych misjonarzy, którzy pracowali w wikariacie (5 listopada).

Włączono również świętych związanych z szerzeniem chrześcijaństwa w Arabii: Kosmę i Damiana (26 września), Szymona Słupnika (27 lipca) oraz Sergiusza i Bakchusa (8 października).

W kalendarzu znalazły się także postacie czczone w innych tradycjach religijnych: św. Mojżesz, św. Abraham i św. Izaak Syryjczyk, zwany też Izaakiem z Niniwy.

Wikariat apostolski Arabii Południowej obejmuje Jemen, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jego siedzibą jest Abu Zabi, gdzie znajduje się katedra św. Józefa.

Google News
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!

Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze