Zasłużonym dla misji wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”
Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji po raz siódmy wręczyła medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Wśród 15 nagrodzonych osób i instytucji znaleźli się m.in. Kościół tarnowski, siostra Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i Radio Fara.
Kapituła medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża przyznała odznaczenia w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. W tym roku wręczono także trzy odznaczenia specjalne.
Gala odbyła się w czwartek w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
Wyróżnienie specjalne „Benemerenti in Opere Evangelizationis” otrzymał „Kościół Tarnowski”. W tym roku przypada 50. rocznica wyjazdu misjonarzy fideidonistów z diecezji tarnowskiej na misje do Konga, Brazzaville. Przez ten czas 31 misjonarzy pracowało na różnych placówkach w tym kraju. Obecnie misjonarze posługują w 12 krajach: Republice Konga, Argentynie, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Peru, Republice Południowej Afryki, Boliwii, Brazylii, Czadzie, Kazachstanie, Ekwadorze, Kubie.
>>> Gala wręczenia medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis” [GALERIA]
Kapituła wyróżnieniem specjalnym uhonorowała także bp. Jerzego Mazura SVD, który w tym roku obchodził jubileusz 25. sakry biskupiej. W latach 1983-1986 był on misjonarzem w Ghanie, od 1986-1988 r. pracował na Białorusi i w latach 1988-2002 na Syberii.
Wyróżnienie specjalne otrzymał także werbista, o. Krzysztof Ziarnowski, który w 1987 r. wyjechał do pracy misyjnej w Angoli. W 1990 r., w czasie wojny domowej uratował chorą dziewczynkę, sam odnosząc liczne obrażenia w wyniku najechania na minę przeciwczołgową. Mimo ran, przez 20 km niósł na plecach dziecko.
W kategorii „za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” otrzymali: Maria Kryś, zelatorką Koła Przyjaciół Misji parafii NMP Wspomożenia Wiernych, z diecezji gliwickiej; siostra Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Jako pierwsza z misjonarek rozpoczynała opiekę nad chorymi w małym punkcie sanitarnym w Musongati w 1973 r. Pod okiem Sługi Bożej dr. Wandy Błeńskiej organizowała opiekę nad osobami dotkniętymi trądem. Po śmierci jedynego dentysty w kraju, leczyła również zęby.
>>> Lista nagrodzonych medalem “Benemerenti in Opere Evangelizationis”
Nagrodzono też s. Anielę Banaś ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, która na „posterunku misyjnym” trwa przez 58 lat.
Medal „Benemerenti” w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” otrzymali: Magdalena Kołtyś, katechetka z archidiecezji lubelskiej, Duchowy Patronat Misyjny Księży Sercanów liczący 340 członków. Nagrodzono także ks. Jerzego Pilusia, który od 1997 r. pracował na Kaukazie (Azerbejdżan – 3,5 roku; Abchazja – 5 lat, Gruzja – 5 lat w Caritas, następnie wrócił do Abchazji)
Medal za „pomoc materialną i finansową dla misji” otrzymał Wacław Bajer, który przekazał na pomoc dla misji 146 tys. złotych. Kapituła doceniła także Komitet Pomocy Polskim Misjom z Ottawy, który przez 40 lat przekazał na misje 1,45 mln dolarów. Nagrodzono również małżeństwo Lucynę i Marcina Heimowskich.
W kategorii „informacja medialna” kapituła medalu doceniła Wydawnictwo „Jedność” w Kielcach, czasopismem wydawanym przez Zgromadzenie Sióstr misjonarek św. Piotra Klawera „Echo z Afryki i innych kontynentów” oraz rozgłośnię archidiecezji przemyskiej „Radio Fara”.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1690 misjonarek i misjonarzy. W gronie tym jest 272 księży fidei donum (diecezjalni), 1377 osób konsekrowanych i 41 świeckich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |