fot. cathopic.com

Zmarł jedyny biskup z Mongolii. Miał 101 lat

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W 101. roku życia zmarł jedyny biskup narodowości mongolskiej – Joseph Ma Zhongmu. W latach 1983-2005 był nieuznawanym przez władze ordynariuszem północnochińskiej diecezji Ningxia, obejmującej też część Mongolii. 

 

Urodził się 1 listopada 1919 r. na terenie Mongolii Wewnętrznej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 r. Po studiach na uniwersytecie katolickim Fu Ren w Pekinie, pracował duszpastersko w Zhongwei i Hohhot. Gdy odmówił wstąpienia do nowo utworzonego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, został w 1958 r. jako „kontrrewolucjonista” skazany na przymusowe roboty. Uwolniony w 1969 r., pracował jako robotnik w oczyszczalni wody. Zrehabilitowany w 1979 r., powrócił do pracy duszpasterskiej.

>>> Włochy: biskup ofiarą koronawirusa

W listopadzie 1983 r. otrzymał z mandatu Stolicy Apostolskiej, ale bez zgody władz, sakrę biskupią jako ordynariusz diecezji Ningxia. Po przejściu na emeryturę w 2005 r. udzielał się duszpastersko w swej rodzinnej parafii w Chengchuan.

>>> Droga krzyżowa w Mongolii

Przetłumaczył na mongolski Mszał Rzymski i przesłał go do Watykanu do zatwierdzenia, którego jednak nie otrzymał, gdyż nikt w Watykanie nie znał tego języka – napisano w nekrologu po śmierci hierarchy.

Zobacz także
Wasze komentarze