fot. Golgota Młodych

Młodzi: czy wejdziecie na Golgotę? Czy jesteście gotowi na rozłam?

Już juto zaczyna się kolejna Golgota Młodych. Zaproszenie na to spotkanie może jednak przyprawić o dreszcze: „Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam”.

  
Skąd ten rozłam? O to pytamy brata Szymona Janowskiego OFMCap. -Te słowa Jezusa są bardzo mocne. Wstrząsają. Raczej nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mówi w taki sposób – mówi kapucyn. Ten rozłam powinniśmy jednak rozumieć bardziej pozytywnie. To rozłam, który w życie przynosi coś dobrego. Oddziela prawdę od kłamstwa, światło od ciemności, życie od śmierci. 

Niekiedy rozłam jest konieczny  

Jak piszą bracia kapucyni: „Czasem rozłam jest konieczny, żeby pójść dalej, żeby stać się sobą. Rozłam, o którym chcemy powiedzieć na tegorocznej Golgocie Młodych, dotyczy relacji młodego człowieka z jego rodzicami. Będziemy mówić o momencie, w którym przychodzi czas na to, aby odciąć łączącą nas z nimi pępowinę”. Przyznacie, że to bardzo istotny temat, często w naszych rozważaniach (też tych w ramach w Kościoła) pomijany. Badania socjologiczne pokazują, że młodzi coraz dłużej mieszkają w domach rodzinnych (w Europie w tym trendzie przodują m.in. Włosi). Może więc warto zatrzymać się dłużej nad tymi słowami?

fot. Golgota Młodych

Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, 
nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem (Łk 14, 26). 

Zrozumieć, co mówi Ewangelia  

Fragmenty Ewangelii podejmujące ten temat bywają często przez nas źle rozumiane i błędnie interpretowane. Ta przyprawiająca o dreszcze „nienawiść” oznacza właśnie oderwanie się i rozłam. To postawy konieczne do tego, by dojrzewający człowiek mógł zacząć realizować własne powołanie. Jezus wskazuje na tę konieczność, kiedy mówi o małżeństwie: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem” (Mt 19, 5). Jest to też pójście drogą Abrahama, którego Pan wezwał słowami: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę” (Rdz 12, 1). W najbliższych dniach w Serpelicach nad Bugiem bracia kapucyni i zaproszeni przez nich goście będą mówili właśnie o tych wyzwaniach, które stoją przed młodym człowiekiem.

fot. Golgota Młodych

W jaki sposób realizować przykazanie „czcij ojca i matkę”? Jak przeżywać moment opuszczenia rodzinnego domu? Jaki jest sens tego „wyfrunięcia z rodzinnego gniazdka”? I – przede wszystkim – jak zrobić to tak, by iść drogą, którą wytycza nam Pan?

fot. Golgota Młodych

Perła Podlasia

Żeby móc uczestniczyć w Golgocie wcześniej (z internetowej strony wydarzenia) należy pobrać wzór oświadczenia/zgody rodziców/opiekunów. Na miejscu młodzi spotkają Aniołów Straży. To służby porządkowe, które dbają o szeroko rozumiany porządek. „Jak Anioł Stróż z modlitwy, tak Anioł Straż na Golgocie Młodych – rano, wieczór, we dnie, w nocy jest nam zawsze ku pomocy” – piszą organizatorzy. Są też animatorzy, którzy odpowiadają za ważne momenty w czasie trwania Golgoty Młodych – za spotkania w małych grupach. – To w nich dzielimy się doświadczeniem naszego życia i wiary, rozmawiamy na różne tematy – mówi brat Szymon Janowski. Animator dba o przygotowanie i poprowadzenie takiego spotkania. Spotkanie na Golgocie podzielone jest na kilka części, w zeszłym roku były to: zwołanie, słowo, ofiara, uczta oraz rozesłanie.

Samo miejsce – jak podkreślają uczestnicy poprzednich spotkań – też „robi klimat”. Serpelice nad Bugiem to nie tylko mała, wyjątkowo klimatyczna wioska i rzeka Bug, ale to także miejsce wieloletniej obecności braci mniejszych. Kapucyni są tam obecni od lat 40. ubiegłego wieku. Przez wiele osób Serpelice nazywane są „Perłą Podlasia” – położoną w otoczeniu lasów nad brzegiem pięknie rozlewającego się Bugu. Można tam poczuć specyficzny, leczniczy mikroklimat.
Od początku Golgoty Młodych doświadczamy niezwykłej gościnności i życzliwości klasztoru serpelickiego i tutejszych mieszkańców. To dzięki ich hojności mamy w kuchni świeże warzywa.

fot. Golgota Młodych

I na koniec jeszcze garść praktycznych informacji. Golgota Młodych rozpoczyna się dniem zjazdu. Zapisy trwają od godzin południowych, a samo spotkanie zaczyna się chwilę przed zapadnięciem zmroku. Pamiętać warto, że uczestnicy wydarzenia śpią w namiotach, a sierpniowe noce bywają zimne (choć prognozy pogody są bardzo optymistyczne). Niezbędny jest podstawowy sprzęt biwakowy: namiot, śpiwór, karimata, sprzęt do mycia i do jedzenia – warto wziąć latarkę i papier toaletowy. Przydatne okazać się też mogą: ciepłe ubranie, parasol, ubranie przeciwdeszczowe, leki osobiste. Nie zapominać należy jednak i o dobrym humorze, Piśmie Świętym i czymś do robienia notatek. Tegoroczna Golgota odbywa się od 22 do 26 sierpnia.

fot. Golgota Młodych

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze