„Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Wieliczce – pod tym hasłem – rozpoczął się V Międzynarodowy Kongres.  Uczestniczy w nim ponad pół tysiąca młodych ludzi z Czech, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Holokaust i Porrajmos
Organizowany jest przez Wspólnotę św. Idziego. Odbędzie się między innymi modlitwa o pokój oraz Marsz Pamięci w Auschwitz-Birkenau. W spotkaniu biorą udział studenci i licealiści z krajów Europy Wschodniej. Młodzi ludzie skonfrontują się z pamięcią o Holokauście i Porrajmos (eksterminacja Romów i sinti). Usłyszą m. in. świadectwo Rity Prigmore, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. W piątek odwiedzą Muzeum w Auschwitz i przejdą w marszu milczenia. Pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Birkenau zostanie odczytany apel młodych o pokój.

fot: santegidio.org

Sprzeciw wobec przemocy
Według Massimiliano Signifredi, odpowiedzialnego za Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce, pamięć o zbrodniach II wojny światowej wciąż ma decydujące znaczenie dla przyszłości Europy i budowania cywilizacji pokojowego współistnienia społeczeństw. „W przeciwnym razie grożą nam zamknięcie i podziały, które istnieją w wielu krajach” – argumentuje. Wizyta młodych w Auschwitz-Birkenau ma być wyrazem ich zaangażowania w sprzeciw wobec wszelkich form przemocy i rasizmu.

Spotkania z uchodźcami i kardynałem Dziwiszem
Młodzi odbywają także sesje plenarne i spotkania w małych grupach, m. in. z udziałem byłych deportowanych (Żydów i Romów) oraz współczesnych uchodźców. Na Campus Misericordiae w Wieliczce spotkają się z kard. Stanisławem Dziwiszem. Tam odbędzie się posadzenie dębów i modlitwa wspólna. Kongres zakończy się w niedzielę.

fot: santegidio.org

W krajach Europy Środkowej i Wschodniej Wspólnota Sant’Egidio jest zaangażowana w budowanie i umacnianie więzów solidarności m. in. z osobami starszymi, z bezdomnymi, potrzebującymi. Swoją posługę członkowie wspólnoty rozumieją jako przezwyciężanie logiki lęku i wykluczenia, i pokojową alternatywę w obliczu gwałtownych konfliktów, a nawet wojny, którą w tej części Europy zostały boleśnie dotknięte wschodnie rejony Ukrainy.

Zobacz także
Wasze komentarze