fot. Łukasz Orłowski OMI

Młodzi oblaci ślubowali na wieki

To dzień wielkiej radości dla Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce. Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w kaplicy WSD w Obrze czterech kleryków zgromadzenia złożyło wieczyste śluby zakonne. Zobowiązali się do życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie na wieki, a także do tego, że do śmierci wytrwają w oblackiej rodzinie zakonnej.

Dla oblatów śluby wieczyste oznaczają, że na zawsze stają się członkami kongregacji założonej przez św. Eugeniusza de Mazenoda. Jest to jedno z najważniejszych w ciągu roku wydarzeń dla polskiej prowincji zgromadzenia. To także wyjątkowy moment w życiu każdego z profesów – jak określamy składających śluby. Decyzja o ślubach wieczystych w naturalny sposób pociąga też za sobą decyzję o kapłaństwie, święcenia kapłańskie ci młodzi oblaci przyjmą za dwa lata.

fot. Łukasz Orłowski OMI

Dojrzałość do ewangelizacji
Śluby składane są przed superiorem generalnym, najwyższym przełożonym lub przed jego delegatem, najczęściej prowincjałem Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Żeby móc złożyć takie zobowiązanie, należy przedtem co najmniej trzy razy ponawiać tzw. śluby czasowe, czyli zobowiązania zakonne ważne przez jeden rok. Dodatkowo, kandydat musi cechować się dojrzałością i zdobyć pozytywną opinię przełożonych. Od kilku lat przed złożeniem ślubów wieczystych, klerycy wyjeżdżają do kolebki zgromadzenia – Aix na południu Francji, gdzie działał jego założyciel. Tam mocno doświadczają oblackiego charyzmatu w praktyce i mogą z odwagą głosić Ewangelię ubogim, do czego wezwał ich Chrystus.

>>> Urodziny Maryi – bohaterki najważniejszej misji w historii świata

Odpowiedzialni za Kościół
Ojciec Paweł Zając przewodniczył dzisiejszej Eucharystii w Obrze oraz wygłosił homilię. Zwrócił uwagę na kwestie rozeznawania powołania w dzisiejszym świecie. Przekonywał, że formacja powinna polegać na relacji ojcowsko-braterskiej. Zakonnicy stają się bowiem odpowiedzialnymi nie tylko za siebie, lecz także za dobro całej wspólnoty Kościoła. Ojciec Zając podkreślił, że formatorzy stawiają wymagania kierując się miłością. Nawiązując do Ewangelii powiedział też, że nie jest uczniem ten, kto idzie za Jezusem bez krzyża.

>>> Warszawa: powiedziały Bogu „tak” i złożyły śluby czystości

fot. oblaci.pl

Krzyż i szkaplerz znakiem oddania
Krzyż to jeden z najważniejszych symboli ślubnej ceremonii. Młodzi profesi otrzymują duży krzyż, który umieszczony za pasem habitu będą nosić już do śmierci. Jak mówi jedna z Konstytucji Zgromadzenia, jest to jedyny znak, jaki wyróżnia oblatów spośród innych kapłanów. Zakonnicy otrzymali także maryjne szkaplerze w formie zawieszonych na łańcuszku medalików. Podkreślono tym szczególne oddanie się w opiekę Niepokalanej, w której święto narodzin młodzi oblaci narodzili się do życia wyłącznie dla Chrystusa i Kościoła.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze