fot. cathopic.com

Warszawa: powiedziały Bogu „tak” i złożyły ślub czystości

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pokora i miłość bliźniego to fundamenty życia w zjednoczeniu z Bogiem – podkreślił bp Romuald Kamiński. W czasie uroczystej mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika biskup warszawsko-praski dokonał konsekracji trzech dziewic. Biskup pobłogosławił także trzy wdowy, które zapragnęły poświęcić się Bogu przez życie konsekrowane.

Widocznym znakiem zaślubin dziewic z Chrystusem było nałożenie obrączki i wręczenie Liturgii Godzin. Wdowy natomiast otrzymały z rąk pasterza diecezji krzyż i brewiarz. Diecezja udostępniła relację z tego wydarzenia na Twitterze.

Przywołując w homilii przykład Najświętszej Maryi Panny bp Romuald Kamiński podkreślił, że podstawą życia z Bogiem jest pokora. – Pan lubuje się w tym co jest małe, skromne i miłuje tego kto obdarza Go pełnią zaufania. Na tym polega prawdziwe piękno i wielkość człowieka – zaznaczył duchowny. Zwrócił uwagę, że pokora to zwrócenie swojego spojrzenia w stronę Boga. – To On winien być w centrum naszego życia. On nas stworzył i On obdarza nas niezwykłą godnością i powołaniem, a zatem nasze serca powinna przepełniać wdzięczność i uwielbienie – mówił biskup warszawsko-praski.

>>> ZOBACZ TEŻ: Wyrzekła się wszystkiego. Została dziewicą konsekrowaną

Biskup podkreślił, że życie w ścisłej jedności z Chrystusem Oblubieńcem ma służyć dobru całego Kościoła.

– Maryja, jak czytamy w Ewangelii – z pośpiechem biegnie z pomocą kuzynce Elżbiecie ucząc nas zapomnienia o sobie i zatroskania o drugiego człowieka. Nie daj Boże żebyśmy stanęli w samo zachwycie, bo to byłby początek złej drogi – ostrzegł biskup.

To co otrzymałem ma służyć mojemu uświęceniu oraz innym ponieważ Jezus też nie przyszedł by mu służono, ale by służyć i dać swoje życie – przypomniał.

Jako przykład zawierzenia Bogu bp Kamiński wskazał postać bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, prekursora wydawania prasy katolickiej i tworzenia dzieł miłosierdzia dla najuboższych. – Mimo, że minęło już ponad sto lat od jego śmierci, to jednak co stworzył do dziś nie tylko działa, ale również przynosi obfity plon. Wynika to z tego, że ks. Ignacy doskonale rozumiał, że najpierw trzeba sięgnąć po to co jest mocą Bożą i światłem Ducha Świętego, a wszystko co ma formę środków doczesnych będzie mu dodane, kiedy będzie mu potrzebne i tyle, ile będzie konieczne – powiedział biskup.

Stany dziewic i wdów należą do z najstarszych form życia konsekrowanego w Kościele. Znane były już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Zobacz także
Wasze komentarze