Msza YouTube internet misyjne

fot. pixabay

Msza święta on-line

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Msza w telewizji? Najpopularniejsza jest chyba transmisja w TVP Polonia, najczęściej w niedzielę o godz. 13:00. Gdy przeziębienie czy grypa zatrzymywała w domu, to był sposób na łączność z Kościołem. Transmisja radiowa? W niedzielę rano. Pamiętam, babcia słuchała. Takie duchowe łączenie się z modlitwą na mszy św. – mimo że za pomocą mediów – uchodzić może za bardzo tradycyjne. Teraz przyszło nowe…  

Zdjęcie: Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie transmitowana na kanale YouTube

A przyszło na YouTube – popularnym serwisie internetowym służącym do publikowania materiałów video. „Msza na YouTube” jest czymś, co w ostatnim czasie zrobiło się bardzo popularne. Swój kanał na tym serwisie internetowym ma już prawie każda „szanująca się” parafia. Wcześniej dość powszechnym zwyczajem było zamieszczanie tam filmików z różnych wydarzeń: koncertu, spotkania modlitewnego, odpustu parafialnego lub jakiejś ważnej uroczystości (np. I Komunii Świętej). Później coraz częstsze były zapisy mszy św. Po jakimś czasie od Eucharystii trafiały na YouTube, można było ją odtworzyć na kanale YouTube (w formie retransmisji). Teraz często można skorzystać z kościelnej oferty, która zakłada także transmitowanie Mszy świętych. Msza na żywo – to rozwiązanie, które może być bardzo pomocne i przydatne. 

fot. YouTube

Dostęp do internetu, dostęp do Kościoła  

Oczywiście, zaraz ktoś może powiedzieć: „lepiej być w kościele, uczestniczyć i duchem, i ciałem”. I każdy prawdziwie wierzący pewnie powie tak samo. Jednak to rozwiązanie ma służyć nie tym „wygodnickim” i leniwym, ale tym, którzy po prostu nie mogą danego dnia być w kościele. To na pewno bardzo ważne rozwiązanie dla tych, którzy w święta są chorzy. Wtedy wystarczy komputer, a nawet telefon, dostęp do internetu i już możemy przeżyć mszę św. – na odległość, ale w duchowej łączności. To też bardzo przydatne rozwiązanie dla tych, którzy są daleko od swoich parafii rodzinnych albo kraju. Chcą posłuchać Słowa Bożego w rodzimym języku albo po prostu sprawdzić, co słychać u nich w parafii. Wtedy wystarczy po prostu wejść na stronę, na kanał, zobaczyć i posłuchać. To na pewno ważne dla osób starszych, które nie zawsze mogą wyjść na Mszę do swojej parafii, szczególnie w święta. Oczywiście zawsze są wspomniane wcześniej transmisje radiowe czy telewizyjne, ale dla wielu radością pewnie jest to, gdy mogą połączyć się z Mszą w kościele parafialnym. Pamiętajmy, warto zainteresować się, czy nasza starsza sąsiadka lub starszy znajomy z osiedla mają taką możliwość. Może jeszcze o niej nie wiedzą? Może będziemy mogli im w tym pomóc? 

parafia Andrzeja Apostoła Warszawa pasterka kazanie misyjne msza

Zdjęcie: transmisja kazania podczas pasterski w parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie

Przede wszystkim w niedziele  

Niektóre parafie i świątynie praktykują rozwiązanie jeszcze na szerszą skalę – transmitują nie tylko msze św. i nabożeństwa, ale i permanentny „podgląd” na wnętrze świątyni. Tak jest na przykład na kanale „Jasna Góra. Klasztor Ojców Paulinów”. Inne parafie koncentrują się na mszach św., głównie niedzielnych: niektóre tylko na sumie, inne transmitują wszystkie. To też bardzo ciekawe i pożyteczne rozwiązanie z innego powodu. Można wrócić do kazania, które nas zainteresowało albo posłuchać homilii, której nie słyszeliśmy, bo byliśmy na mszy w innej parafii. 

Jasna Góra misyjne msza

Zdjęcie: transmisja z Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Przed startem YouTube w 2005 r. istniało niewiele prostych metod na opublikowanie wideo przez zwykłego użytkownika. Z prostym interfejsem, YouTube umożliwił każdemu posiadającemu dostęp do Internetu umieszczanie filmów dostępnych dla widowni z całego świata. Interfejs serwisu dostępny jest w 42 państwach i 54 językach na całym świecie. Czy to nie piękne narzędzie do realizacji ewangelizacyjnej misji Kościoła i wszystkich nas – chrześcijan? Nagrywajmy, transmitujmy, publikujmy, oglądajmy, udostępniajmy! 

Zobacz także
Wasze komentarze