Muzułmanie na całym świecie obchodzą koniec ramadanu [ZDJĘCIA]
Muzułmanie obchodzą w tych dniach Id al-Fitr – Święto Przerwania Postu – czyli koniec ramadanu. Świętowaniu towarzyszą surowe restrykcje związane z pandemią, które w wielu krajach zostały specjalnie wzmocnione, by nie dopuścić do wspólnych modlitw w meczetach i rodzinnych wizyt.
Id al-Fitr, znane też jako Ramadan Bajram, rozpoczyna się – w zależności od kraju, a nawet rejonu – od oficjalnego potwierdzenia, że już ukazał się Księżyc w jego pierwszej fazie, dlatego też część krajów obchodzi je w tym roku w piątek, inne w sobotę lub niedzielę. Czasem trwa ono dwa lub trzy dni. Dziękczynne święto końca ramadanu powinno być radosne i wiąże się ze składaniem sobie nawzajem wizyt, a czasem dawaniem dzieciom prezentów. Teraz jednak ograniczenia, mające spowolnić rozwój epidemii, zostały zaostrzone. Arabia Saudyjska i Irak wprowadziły ponownie całodobową godzinę policyjną, którą zniesiono częściowo na okres ramadanu. Zjednoczone Emiraty Arabskie zakazały nawet dawania prezentów dzieciom. Władze religijne Egiptu zachęciły jednak do dawania jałmużny – wypłacanej tradycyjnie na koniec ramadanu – aby złagodzić skutki kryzysu wywołanego pandemią. Rząd Egiptu zapowiedział tygodniowe wakacje, ale wydał zarazem surowy zakaz podróżowania między prowincjami, choć pozwolił otworzyć hotele przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
Przeczytaj też >>> Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego: wiadomość z okazji miesiąca Ramadan i kończącego go święta Id al-Fitr [DOKUMENT]
24 kwietnia ponad miliard muzułmanów na całym świecie rozpoczął ramadan w bezprecedensowych warunkach pandemii koronawirusa. Tradycyjne spotkania w gronie rodziny i przyjaciół oraz modlitwy i posiłki w meczetach już wtedy były w większości miejsc zakazane.
Galeria (35 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |