EPA/VALDRIN XHEMAJ

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego: wiadomość z okazji miesiąca Ramadan i kończącego go święta Id al-Fi …

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego wystosowała list do wspólnoty muzułmańskiej z okazji miesiąca Ramadan i kończącego go święta Id al-Fitr. Jej przewodniczący wyraził w nim nadzieję na wzajemny szacunek i wspólną współpracę w zachowaniu miejsc kultu, aby zapewnić przyszłym pokoleniom wolność wyznawania własnej wiary.

Publikujemy tłumaczenie dokumentu.

„Chrześcijanie i muzułmanie razem w ochronie miejsc kultu religijnego”

Wiadomość z okazji miesiąca Ramadan i kończącego go święta Id al-Fitr
1441 H. / 2020 A.D.
 
Watykan

Drodzy muzułmańscy bracia i siostry,

miesiąc Ramadan jest najważniejszy w Waszej religii i dlatego jest Wam drogi na poziomie osobistym, rodzinnym i społecznym. To czas na duchowe uzdrowienie i rozwój, na dzielenie się z biednymi, umacnianie więzi z krewnymi i przyjaciółmi.

Dla nas, Waszych chrześcijańskich przyjaciół, jest to czas sprzyjający temu, by jeszcze bardziej wzmocnić nasze wzajemne relacje – pozdrawiając Was, spotykając się przy tej okazji i, w miarę możliwości, dzieląc się z Wami iftar. Ramadan i Id al-Fitr są zatem szczególnymi okazjami do wzmacnianiawięzi braterstwa między chrześcijanami i muzułmanami. W tym duchu Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego składa wszystkim swoje najlepsze życzenia i serdeczne gratulacje.

EPA/BILAWAL ARBAB

Myśli, którymi chcemy się z Wami podzielić w tym roku, zgodnie z naszą tradycją, dotyczą ochrony miejsc kultu.

Jak wszyscy wiemy, miejsca kultu zajmują ważne miejsce w chrześcijaństwie i islamie, a także w innych religiach. Zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów, kościoły i meczety są miejscami przeznaczonymi na modlitwę, osobistą i tę wspólnotową. Są zbudowane i wyposażone w sposób, który sprzyja ciszy, refleksji i medytacji. Są to przestrzenie, w których można się zanurzyć głęboko w Nim/sobie, to pomaga doświadczać Boga w ciszy. Miejscem kultu każdej religii jest zatem „dom modlitwy” (Izajasz, 56,7).

Miejsca kultu są także miejscami duchowej gościnności, w których wyznawcy innych religii również biorą udział w niektórych specjalnych ceremoniach, takich jak śluby, pogrzeby, święta wspólnoty itp. Uczestnicząc w tych wydarzeniach, w ciszy i z należytym poszanowaniem religijnych obrzędów, wyznawcy tej konkretnej religii cieszą się też gościnności, której im udzielono. Taka praktyka jest przywilejem, który pokazuje co jednoczy wierzących, nie umniejszając ani nie zaprzeczając temu, co ich odróżnia.

EPA/BILAWAL ARBAB

W związku z tym warto przypomnieć słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas wizyty w meczecie Hejdara Alijewa w Baku (Azerbejdżan) w niedzielę 2 października 2016 r . Ojciec Święty mówił: „Spotkanie się w braterskiej przyjaźni w tym miejscu modlitwy jest potężnym znakiem, takim, który pokazuje harmonię, którą religie mogą budować razem, opartym na osobistych relacjach i dobrej woli osób odpowiedzialnych”.

W kontekście niedawnych ataków na kościoły, meczety i synagogi przez niegodziwe osoby, które zdają się postrzegać miejsca kultu jako uprzywilejowany cel ich ślepej i bezsensownej przemocy, warto zwrócić uwagę na to, co mówi dokument „O ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, podpisany przez papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Azhara, dr. Ahmada Al-Tayyeba w Abu Zabi, 4 lutego 2019 r. Czytamy w nim: „Ochrona miejsc kultu – synagog, kościołów i meczetów – stanowi powinność zagwarantowaną przez religię, ludzkie wartości, prawo oraz konwencje międzynarodowe. Wszelkie próby zaatakowania miejsc kultu, lub zagrażania im poprzez zamachy, wybuchy, lub zniszczenia stanowią wypaczenia nauczania religijnego, a także wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego”.

Doceniając wysiłki podejmowane przez społeczność międzynarodową na różnych poziomach w celu ochrony miejsc kultu na całym świecie, mamy nadzieję, że nasza wzajemna estyma, szacunek i współpraca pomogą wzmocnić więzi szczerej przyjaźni i umożliwią naszym społecznościom ochronę miejsc kultu, aby zapewnić przyszłym pokoleniom podstawową swobodę wyznawania swojej wiary.

Z ponownym szacunkiem i braterskimi pozdrowieniami, w imieniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, życzymy przyjaźni z okazji Ramadanu i radosnego  święta Id al-Fitr.

Watykan, 17 kwietnia 2020 r.

kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ
przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

Wielebny ks. Indunil Kodithuwakku Janakaratne Kankanamalage
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

Uwaga dodatkowa

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego co roku wysyła wiadomość do wspólnoty islamskiej z okazji Ramadanu i święta, które je kończy.

Tegoroczne przesłanie, przygotowane przed rozprzestrzenieniem się pandemii COVID 19, odzwierciedla temat poszanowania i ochrony miejsc kultu.

Jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego życzę i modlę się, aby chrześcijanie i muzułmanie, zjednoczeni w duchu braterstwa, okazali solidarność z ludzkością dotkniętą wirusem COVID-19, wzywając Boga Wszechmogącego i Miłosiernego, by chronił każdego człowieka, szczególnie uzdrowił cierpiących, a dla wszystkich miał łaskę, by przezwyciężyć te trudne chwile.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze