fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry/Jasna Góra/Izabela Tyras

Na Jasną Gorę na „imieniny” do Maryi – rozpoczął się tzw. drugi szczyt pielgrzymkowy

Na Jasnej Górze rozpoczął się drugi sierpniowy tzw. szczyt pielgrzymkowy. Przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Częstochowskiej, nazywanym też „polskimi imieninami Maryi”, dotrą kolejne tysiące pieszych pielgrzymów, przyjadą też grupy rowerowe i jedna rolkowa.

Wędrujący z pątnikami kard. Grzegorz Ryś zachęcał, by „iść za tym, co jest piękne, mocne i wspaniałe w oczach Bożych, a nie w oczach świata”. Na uroczystości odpustowe docierają przede wszystkim pielgrzymki parafialne i dekanalne z terenu metropolii łódzkiej, częstochowskiej, ale też z diec. włocławskiej, kaliskiej czy łowickiej. Przyjdą większe pielgrzymki diecezjalne: łódzka (24 VIII) i tarnowska (25 VIII).

>>> Michał Bortnik OSPPE: turyści przyjeżdżający na Jasną Górę często wyjeżdżają jako pielgrzymi

Dziś przybędą jedne ze starszych wspólnot, które na Jasną Górę chodzą już ponad 400 lat – Piesza Pielgrzymka Sieradzka z diecezji włocławskiej, czy ponad 100 lat -jak grupy z Bełchatowa czy Radoszyc. Najstarsza pielgrzymka, która przychodzi z regionu łódzkiego, to grupa pabianicka, która w tym roku dotarła po raz 555. Pątnicy weszli już wczoraj, dziś spotkali się na Eucharystii, pozostając do odpustu Matki Bożej Częstochowskiej.

Regionalne akcenty

Są pielgrzymki, jak sieradzka, w któych zauważyć można regionalne akcenty – w strojach, chustach czy charakterystycznych haftach, także przy pielgrzymkowych emblematach. Grupy na wejście często wprowadzają orkiestry. Po raz 37. dotrze dziś Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Rodzin, a w niej 120 pątników. Wędrują z Głowna w diecezji łowickiej pod hasłem: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”.

fot. PAP/Waldemar Deska

Jutro – w piątek 25 sierpnia – największą grupą będzie Piesza Pielgrzymka Tarnowska, której wejście zaplanowano ok. godz. 14.00. 270 km przejedzie po raz 20. Pielgrzymka Rolkowa z Warszawy. Rolkarze „zameldują się” ok. godz. 15.00. Tradycyjnie w dzień przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przybędą też trzy grupy pielgrzymów z paulińskich parafii: z Wieruszowa i Wielgomłyn (Piesza Pielgrzymka Dekanatu Kodrąb) oraz Trnavy na Słowacji. Wielu pielgrzymów pozostanie na Jasnej Górze, by w sobotę wziąć udział w uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej i dopiero po odpuście, czasem też pieszo, wyruszyć w drogę do domu.

Spotkanie biskupów

Jutro, 25 sierpnia, tradycyjnie przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, w sanktuarium odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Tematem spotkania będzie m.in. stan przygotowań do beatyfikacji Rodziny Ulmów, rzymskie uroczystości 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz przygotowania do Synodu o synodalności.

fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Uroczystości odpustowe

Głównym punktem sobotnich uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia będzie suma oontyfikalna o godz. 11.00, której przewodniczyć ma prymas Polski abp Wojciech Polak. Tradycyjnie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ściśle związana jest z Jasną Górą, gdzie od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Hodegetrii, „Tej, która jest Przewodniczką w drodze”, prowadzi do Chrystusa. To jeden z najważniejszych odpustów, który co roku gromadzi tysiące wiernych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze