fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Na plaży, w górach i we wioskach: sierpniowe akcje ewangelizacyjne

Ewangelizacyjne akcje nad morzem, w miasteczkach i wioskach, karawana miłosierdzia czy katechezy w górach to inicjatywy, jakie po pandemii znów towarzyszą urlopowiczom.

Po pandemicznej dwuletniej przerwie w województwie zachodniopomorskim ruszyły ewangelizacje letnie: nadmorska, wioskowa i osiedlowa oraz Karawana Miłosierdzia Bożego.

>>> Kościół brudny od kurzu. Przystanek Jezus 2022 [REPORTAŻ]

Różne formy ewangelizacji

– Jesteśmy po rozmowach z biskupem ordynariuszem i bardzo się cieszymy, że znowu posyła nas z Ewangelią na drogi naszej diecezji – mówi KAI ks. Radosław Siwiński, szef Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie. – Czujemy entuzjazm i radość powrotu do tego, do czego jesteśmy powołani. Nie możemy zapomnieć, zwłaszcza w czasie jubileuszu 10-lecia naszego Domu, że zrodził się on z ewangelizacji. To jest źródło naszego życia i pierwsze posłanie Kościoła: iść i głosić Pana – dodaje duchowny.

Ewangelizację nadmorską planowaną na 16-31 sierpnia podejmą 3 ekipy, które ruszą do miasteczek i nadmorskich kurortów, na place, plaże i do kościołów. Przez całe wakacje trwa ewangelizacja wioskowa. Ekipę ewangelizacyjną zaprosiły już dwie parafie, inne, zainteresowane tym, by przez kilka dni ewangelizatorzy głosili w nich Ewangelię, modlili się z ludźmi, bawili z dziećmi i spotkali się na biesiadzie przy ognisku, mogą zgłaszać się w tej sprawie do organizatorów.

Fot. Youtube/Profetopl

Odmienną formę przyjmuje Karawana Bożego Miłosierdzia. Już nie jak w ubiegłych latach na wozie zaprzężonym w konie czy na rowerach, lecz pieszo grupa uczestników karawany będzie szła drogami diecezji, kierując się modlitewnym rozeznaniem, dokąd należy się udać, by w osobistym spotkaniu z mieszkańcami rozmawiać o Bogu i modlić się za napotkanych ludzi. Piesza karawana trwała w dniach 9-19 lipca, kolejna 8-18 sierpnia. Dodatkowo ewangelizatorzy pojawią się też na koszalińskich osiedlach, by śpiewać i głosić Boże orędzie.

To już wieloletnie tradycje

Ekipa ewangelizatorów to Bracia i Siostry Miłosiernego Pana oraz wolontariusze. Łącznie liczy ok. 30 osób. Zaprasza w swoje szeregi wszystkich chętnych z diecezji i innych regionów kraju. Wymogiem jest przedstawienie świadectwa duszpasterskiego od swojego proboszcza. Mile widziani są także księża, zakonnicy i zakonnice.

Organizatorem Ewangelizacji Wioskowej jest Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie. Kilkuosobowe ekipy trafiły już do ponad 60 parafii wiejskich. W 2015 roku w Skrzatuszu odbył się III Kongres Nowej Ewangelizacji, poświęcony tematyce ewangelizacji wsi. Wzięło w nim udział blisko 500 ewangelizatorów, którzy w dniach poprzedzających kongres dotarli z misją do kilkudziesięciu miejscowości w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Fot. Youtube/Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie

Pierwsza Ewangelizacja Wioskowa, podczas której ewangelizatorzy przebywali po kilka dni w wioskowych parafiach, miała miejsce w 2006 roku. Ewangelizacja Nadmorska zwana potocznie „żebrakiem” rozpoczęła się w 2009 roku. Ewangelizatorzy idą wówczas pasem nadmorskim od Ustki do Dźwirzyna. Obecni są na plażach, ulicach nadmorskich miejscowości i w kościołach. W akcji biorą udział księża, zakonnicy i świeccy, z całej Polski.

Karawana Bożego Miłosierdzia ruszyła po raz pierwszy we wrześniu 2016 roku. Wówczas specjalnie wybudowany wóz – drewnianą karawanę – którym ewangelizatorzy z przesłaniem Ewangelii docierali do różnych miejsc diecezji, ciągnęły konie. W kolejnych latach ewangelizatorzy przemieszczali się na rowerach. W 2022 roku wyruszają pieszo.

Ewangelizacja w górach

Trwa już także kolejna edycja wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. Jak co roku od 10 lat, w wakacyjne soboty od lipca do sierpnia zaplanowano rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. W tym roku wiodącym tematem w rozważaniach na poszczególnych górach będzie sprawa budowania więzi małżeńskiej.

Spotkania odbędą się: 13 sierpnia – Leskowiec, 20 sierpnia – Magurka Wilkowicka.

Na każdym z ośmiu szczytów gór rozważane będą wybrane prawa małżeńskie, sformułowane przez Jacka Pulikowskiego: Prawo Boże, Prawo wizji życia, Prawo wspólnych wartości, Prawo prawdy, Prawo wspólnego stołu, Prawo szczęścia, Prawo niesienia krzyża, Prawo zwycięstwa.

Fot. Youtube/Radio Maryja

Głównym organizatorem spotkań w górach jest Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka”, działająca przy franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Spotkanie na Rysiance przygotował Domowy Kościół z Żywca.

Inicjatywa ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Od 10 lat podczas wakacyjnej „Ewangelizacji w Beskidach” na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej oraz z zagranicy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze