Na statku, na morzu urodził się Cud

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wszystko działo się na pokładzie statku „Aquarius” organizacji SOS Méditerranée. Zajmuje się ona ratowaniem imigrantów próbujących przedostać się do Europy z Afryki przez Morze Śródziemne.

Uratowana przez działaczy organizacji kobieta urodziła dziecko, które nazwano „Cudem” (ang. Miracle) – informuje agencja AFP. Matka dziecka została wcześniej podjęta z łódki, na pokładzie której starała się przedostać z Libii do Europy. „Szczęśliwe wiadomości z Aquariusa, urodził się zdrowy chłopiec” – napisała organizacja SOS Méditerranée na Twitterze. „Mały cud urodził się w sobotę i waży 2,8 kg. Łączna liczba ocalonych wzrosła więc do 70” – czytamy w komunikacie. 

fot: SOS Mediterranee Ger

Narodowość matki nie jest znana. Kobieta i jej dziecko dotarli już do portu Katania na Sycylii. I matka i dziecko czują się dobrze. Chłopiec jest 36. dzieckiem, które przyszło na świat na pokładzie jednego ze statków pływających po wodach Morza Śródziemnego i zajmujących się ratowaniem imigrantów. Włoska straż przybrzeżna poinformowała, że tylko w czwartek i piątek na wodach Morza Śródziemnego uratowano 1500 imigrantów. Od początku roku do Włoch dotarło niemal 11 tysięcy imigrantów.

Migrantów ciągle dużo
Służby krajów z basenu Morza Śródziemnego cały czas muszą być w pełnej gotowości. Straż przybrzeżna Hiszpanii wyłowiła w sobotę (26. maja) 203 migrantów, który próbowali dostać się na terytorium tego kraju przez Morze Śródziemne. Przybysze, głównie obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej, płynęli z Maroka na siedmiu łodziach. Jak poinformował przedstawiciel hiszpańskiej straży przybrzeżnej, cztery jednostki zostały zatrzymane na Morzu Alborańskim, a trzy inne w Cieśninie Gibraltarskiej. Łodzie z migrantami zostały zlokalizowane przez hiszpańskie służby w sobotę wczesnym rankiem. Większość jednostek została skierowana do portów w miastach Motril oraz Almeria, a pozostałe do Saladillo, Barbate oraz Tarify na południu Hiszpanii.

Z informacji żandarmerii (Guardia Civil) wynika, że wśród pasażerów siedmiu łodzi, które w sobotę dotarły do wybrzeży Hiszpanii, były dzieci. Na wszystkich jednostkach zdecydowaną większość pasażerów stanowili młodzi mężczyźni. Z szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło morzem do Hiszpanii 3345 nielegalnych migrantów, czyli o 38 procent więcej w porównaniu z podobnym okresem w 2017 r. Podczas tych wypraw utonęło blisko 200 osób. Wzrosła też liczba przechwytywanych przez hiszpańskie służby łodzi z migrantami. Hiszpański rząd ocenia, że pomiędzy 1 stycznia a 15 marca zatrzymano 125 jednostek pływających, którymi płynęli migranci. W tym samym okresie 2017 r. przejęto 85 takich łodzi. Zgodnie z oficjalnymi szacunkami rządu Mariano Rajoya na terytorium Hiszpanii przebywało pod koniec 2017 r. ponad 44,6 tys. migrantów bez pozwolenia na pobyt stały w tym kraju. Eksperci twierdzą jednak, że dane te są kilkakrotnie zaniżone. 

fot: SOS Mediterranee Ger

 

Na statku, na morzu urodził się Cud
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze