Na Ukrainie rozpoczął się Rok Fatimski

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Proszę, abyśmy czynili pokutę, połączoną z codzienną modlitwą różańcową w intencji pokoju na świecie i Ukrainie – wezwał w homilii abp Mieczysław Mokrzycki 13 maja w Krysowicach k. Mościsk podczas koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Ogłosił również rozpoczęcie Roku Fatimskiego w archidiecezji lwowskiej.

„Proszę, aby nienawiść nie zwyciężała naszych słów, myśli i czynów, ale wspólne pragnienia i jedna wiara przyczyniły się do nawrócenia świata, a w nim Rosji, czego tak bardzo pragnęła Maryja, wymieniając ten kraj i wskazując, jak bardzo on potrzebuje nawrócenia i przemiany. Dzisiaj to wołanie Matki jest nadal aktualne i ciągle niespełnione” – zaznaczył metropolita lwowski.

Wieczorem tego dnia we Lwowie abp Mokrzycki po Mszy św. w kościele Matki Bożej Gromnicznej poprowadził przez centrum miasta procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Z kolei w Dubyszczach na Wołyniu, w parafii św. Matki Bożej Fatimskiej i Wszystkich Świętych, zainaugurowany został jubileusz fatimski w diecezji łuckiej, jak również na całej Ukrainie. Uroczystej Mszy św. tam przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały, a homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl, którego pole pracy duszpasterskiej obejmuje głównie Krym, a siedzibą jest kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Symferopolu. Mszę św. koncelebrował też ordynariusz diecezji łuckiej bp Witalij Skomarowski.

Natomiast w Charkowie na wschodzie Ukrainy ordynariusz charkowsko-zaporoski bp Stanisław Szyrokoradiuk dokonał konsekracji nowego kościoła pw. Świętej Rodziny. Obecny na uroczystości jego poprzednik bp senior Marian Buczek powiedział KAI, że ten kościół budowano kilkanaście lat, obsługują go księża marianie. „Oni współpracują z siostrami eucharystkami, którzy w sposób szczególny opiekują się uchodźcami z Donbasu, jeżdżą po domach i im pomagają materialnie” – wyjaśnił. Dodał, że nowa świątynia jest położona blisko miasteczka akademickiego, gdzie studiują studenci z całego świata. „Mamy nadzieję, że teraz trochę tych studentów będzie brało udział w nabożeństwach w tym kościele” – dodał bp Buczek.

W Odessie pielgrzymi ze wszystkich parafii rzymskokatolickich tego miasta na południu Ukrainy po raz pierwszy wyruszyli z figurą Matki Bożej Fatimskiej od katedry łacińskiej do oddalonego o 15 kilometrów sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Podczas uroczystości fatimskiej w Mukaczewie na Zakarpaciu, której przewodniczył biskup mukaczewski Antal Majnek duchowieństwo i wierni modlili się w językach ojczystych – po węgiersku, słowacku, niemiecku i ukraińsku.

Na Ukrainie rozpoczął się Rok Fatimski
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze