fot. EPA/SIMON DAWSON

Na żywo: koronawirus w Polsce [12 czerwca]: 28 577 zakażonych, nie żyje 1 222 chorych

Sanepid szuka uczestników Pierwszej Komunii Świętej

Sanepid poszukuje uczestników Pierwszej Komunii Świętej w Gielniowie. Na mszy świętej była obecna osoba z dodatnim wynikiem testu na COVId-19, stwarzająca zagrożenie epidemiczne dla uczestników liturgii.
Fot. cathopic

fot. cathopic

Sanepid w Przysusze koło Radomia zwrócił się z prośbą o zgłaszanie się osób, które uczestniczyły we mszy świętej w kościele bł. Władysława w Gielniowie. Dotyczy to liturgii, która była celebrowana 31 maja o godzinie 12.00. Tego dnia odbyła się Pierwsza Komunia Święta.

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że uczestnikiem nabożeństwa była osoba z dodatnim wynikiem COVID-19. Stwarzała ona zagrożenie epidemiczne dla uczestników mszy świętej. Zgłoszenia należy dokonywać drogą e-mail: [email protected] lub telefonicznie: 48-675 24 22, 675 23 37, 798 875 743 lub 798 949 391.

2020-06-12 23:44:33

Wspólne zakupy maseczek

Komisja Europejska otrzymała od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Dzięki temu szczepionki mają być tańsze i szybciej dostępne.

fot. EPA/FEHIM DEMIR

Był to jeden z tematów piątkowej wideokonferencji ministrów zdrowia państw UE. Niemcy, Francja, Włochy i Holandia prowadzą już rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionek. Reuters wskazuje, że jednostronne rozmowy mogą osłabić pozycję negocjacyjną całej UE i wspólną strategię do tej kwestii. Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, informując o mandacie politycznym, zaapelowała do krajów Unii, aby powstrzymały się od samodzielnych inicjatyw dotyczących wspólnych zakupów.

2020-06-12 18:14:18

Od soboty zniesienie obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski

Polacy od najbliższej soboty po powrocie do kraju nie muszą już odbywać obowiązkowej kwarantanny, podobnie jak obywatele Unii Europejskiej. Granice zewnętrzne jednak nadal będą zamknięte – wynika ze zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Otwarcie od 13 czerwca granic Polski oznacza, że podróżni zyskają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium naszego kraju bez obowiązku odbywania kwarantanny. Zniesienie obostrzeń dotyczy również obywateli Unii Europejskiej. Natomiast granice zewnętrzne UE pozostają nadal zamknięte.

fot. PAP/Michał Zieliñski

2020-06-12 12:30:41

Gielniów (Mazowieckie): koronawirus wśród uczestników mszy pierwszokomunijnej

Sanepid w Przysusze (Mazowieckie) apeluje o zgłaszanie się uczestników mszy świętej w kościele w Gielniowie, podczas której 31 maja dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Okazało się, że jedna z osób biorących udział w uroczystości jest zarażona koronawirusem.

Chodzi o uczestników mszy świętej odprawionej 31 maja o godz. 12 w kościele pw. bł. Władysława w Gielniowie. „Na mszy była obecna osoba z dodatnim wynikiem testu na COVId-19, stwarzająca zagrożenie epidemiczne dla uczestników mszy” – poinformowała w komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przysusze.

>>> Hubert Piechocki: jak zmierzyć „obawę”? Mam problem z dyspensą od uczestniczenia w mszy św.

Sanepid prosi o kontakt telefoniczny osoby, które brały udział w nabożeństwie (tel. 48 675 24 22 lub 48 675 23 37, lub 798 875 743, lub 798 949 391). Można także kontaktować się mailowo – [email protected].

Zgodnie z informacją z czwartku podaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przysusze obecnie kwarantanną domową objętych jest w sumie 137 mieszkańców powiatu przysuskiego, z czego 16 w ciągu ostatniej doby.

>>> Śląsk: biskupi katowiccy odprawią msze za górników w czasie epidemii

W sumie odnotowano 35 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków z wynikiem dodatnim. W ciągu ostatniej doby nie przybyło osób zarażonych.

2020-06-12 11:57:58

376 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, kolejne 7 ofiar śmiertelnych koronawirusa

2020-06-12 10:32:17

"Rzeczpospolita": Bez osocza leku nie ma

Właśnie ucieka szansa na stworzenie w Polsce leku, który może uratować życie milionom ludzi – podaje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Jak wskazał dziennik, na Covid-19 zachorowało już ponad 7 mln osób z 213 krajów. Na całym świecie trwa gorączkowy wyścig badaczy chcących wynaleźć lekarstwo dla chorych. Biorą w nim udział także Polacy.

Trzy tygodnie temu ogłoszono uroczyście, że Biomed Lublin będzie brał udział w projekcie dotyczącym produkcji leku bazującego na osoczu ozdrowieńców. Jako jedyny w regionie ma opatentowaną technologię izolowania przeciwciał z osocza ludzkiego. Niestety utknął w blokach startowych – nie z własnej winy. Do tej pory produkcja nie ruszyła, bo do firmy nadal nie dostarczono osocza – czytamy.

„Rozumiemy, że sytuacja jest dla wszystkich nowa. Do tej pory nie było procedur poboru osocza ozdrowieńców. Ale dziś trzeba działać w trybie pilnym i nadzwyczajnym” – mówi „Rz” Marcin Piróg, prezes Biomedu.

„Firma podaje, że zebrano już ponad 400 litrów osocza, ale w większości poddano je tzw. inaktywacji, co wyklucza produkcję leku ze skoncentrowaną dawką immunoglobulin, który mógłby ochronić chorych na Covid-19. W Polsce jest już kilkanaście tysięcy ozdrowieńców, którzy zgłaszają się i oddają osocze. Ale pobór w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa odbywa się według innej procedury niż ta, która jest potrzebna do produkcji skutecznego leku przeciw wirusowi” – czytamy w dzienniku.

2020-06-12 07:46:54

Dzień dobry!

Rozpoczynamy dzisiejszą relację. Mamy w tej chwili 28 201 zakażonych, nie żyje 1 215 chorych.

Zobacz także
Wasze komentarze