EPA/STEPHEN BRASHEAR

NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce [17 marca]: 238 zakażonych, nie żyje 5 osób. „Pacjent zero” opuszcza szpital.

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Najnowsze dane: 238 zakażonych

Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. łódzkiego, 5 z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 238.

2020-03-17 21:08:12

Kolejne 5 przypadków zakażenia koronawirusem. Razem już 226 chorych

Na Dolnym Śląsku potwierdzono pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Informację podało biuro wojewody dolnośląskiego. Jedna osoba jest hospitalizowana we wrocławskim szpitalu, a cztery są na kwarantannie domowej. W sumie na Dolnym Śląsku potwierdzono już 38 przypadków zachorowania na COVID-19, w tym dwie osoby zmarły

2020-03-17 20:40:08

Rzecznik rządu: przejścia graniczne usprawnią ruch

Rzecznik rządu oświadczył, że podczas spotkania prezydium rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zapadła decyzja, że w najbliższym czasie będą otwarte kolejne przejścia graniczne, by udrożnić ruch

2020-03-17 19:58:07

Raport Ministerstwa Zdrowia o sytuacji w kraju

Resort przygotował codzienną statystykę podsumowującą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce. 

2020-03-17 19:07:17

Polski "pacjent zero" wyzdrowiał!

Szpital w Zielonej Górze poinformował o negatywnym wyniku testu na obecność Covid-19 u pacjenta, u którego jako pierwszego w Polsce zdiagnozowano koronawirusa.

>>> Zielona Góra: „pacjent zero” wyzdrowiał!

2020-03-17 18:48:17

Kraków: studenci AGH przekazali maski

Pół tysiąca masek z filtrem przekazali we wtorek studenci AGH Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie. Maski te miały chronić żaków, członków zespołu AGH Racing, podczas budowy tegorocznego bolidu.

„Chcemy pomóc tym, którzy najbardziej teraz potrzebują pomocy – czyli pacjentom i personelowi medycznemu. Poza tym w obecnej sytuacji najbliższe zawody bolidów stają pod znakiem zapytania” – powiedział PAP członek AGH Racing Bartosz Gajewski.

Maski z filtrem potrzebne są studentom podczas pracy nad bolidem, przede wszystkim chronią drogi oddechowe podczas szlifowania poszczególnych elementów konstrukcji.

fot. EPA/NUNO VEIGA

Studenci są w trakcie budowy bolidu, jednak najcięższe prace musieli wstrzymać w związku z wprowadzeniem przez uczelnie nadzwyczajnego trybu pracy, który oznacza ograniczenie pracy do minimum, w tym odwołanie spotkań, wykładów, zajęć.

2020-03-17 17:59:07

Lekarka zakażona Covid-19

Koronowirusa stwierdzono u jednej z lekarek szpitala w Knurowie (woj. śląskie), która przyjmowała tam pacjentów w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki.

Lekarka została prawdopodobnie zakażona przez pacjenta.

2020-03-17 17:45:15

Prezydent zwołuje Radę Gabinetową

Prezydent Andrzej Duda na środę na godz. 10 zwołał Radę Gabinetową, na której ma być omawiany przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

 

2020-03-17 17:20:13

Wrocław: nastolatkowie wśród zakażonych

Wśród zakażonych koronawirusem we Wrocławiu znajdują się nastolatkowie. Ich stan jest dobry.

 

Młodzież także jest w grupie ryzyka zakażenia. Choć najczęściej objawy choroby przebiegają łagodnie, mogą łatwo zarażać innych, zwłaszcza starszych.

2020-03-17 17:10:17

Kryzys bezdomnych

W związku z epidemią koronawirusa gwałtownie pogorszyła się sytuacja schronisk dla osób w kryzysie bezdomności – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Wskazuje, że brak jest dodatkowych środków na materiały higieniczne, załamały się też dotychczasowe procedury pozyskiwania taniej żywności.

Fot. pixabay

 

2020-03-17 17:06:35

Nowelizacja ustawy o koronawirusie

Resort sprawiedliwości opracował projekt noweli ustawy o zwalczaniu koronawirusa, która umożliwi sprawne działanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy np. z powodu kwarantanny dany sąd zostanie całkowicie zamknięty – podało we wtorek ministerstwo.

 

„Szczegółowe propozycje zmian ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały już przekazane do Ministerstwa Rozwoju, które koordynuje wszystkie prace związane z nowelizacją ustawy” – poinformowało biuro komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości w informacji przekazanej PAP.

2020-03-17 17:04:03

Akcja "Posłuchaj naukowca"

To akcja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji na temat koronawirusa i obalanie związanych z nim fake newsów

Do promowania akcji „Posłuchaj naukowca” włączył wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin.  W pierwszym filmie wystąpił prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

>>> Czy na koronawirusa nie ma lekarstwa? Fakty i mity na temat COVID-19

2020-03-17 16:53:13

Obniżka kredytów

Pandemia koronawirusa spowodowała, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej po pięciu latach zdecydowali się na zmianę stóp. W stronę korzystną dla kredytobiorców. Odsetki od kredytów zmaleją wkrótce o około pół punktu procentowego.

pieniądze

fot. Pexels

2020-03-17 16:47:14

Tychy zamykają place zabaw

Władze Tychów, gdzie w poniedziałek potwierdzono pierwszy w tym ok. 130-tysięcznym mieście przypadek koronawirusa, zdecydowały o zamknięciu m.in. placów zabaw i siłowni plenerowych. Mimo zagrożenia, w miniony weekend wielu mieszkańców nadal z nich korzystało.

„Ubiegły weekend pokazał nam niestety, że nie wszyscy uwzględnili apel i place zabaw były pełne dzieci, a siłownie plenerowe – osób, z grupy największego ryzyka, czyli seniorów. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich od dziś zamykamy 32 place zabaw, 18 siłowni plenerowych i 8 obiektów sportowo-rekreacyjnych” – poinformował w poniedziałek prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

fot. unsplash

2020-03-17 16:27:13

Episkopat zachęca do modlitwy on-line

Archidiecezja Warszawska i jej parafie w tej nadzwyczajnej sytuacji wykorzystuje w duszpasterstwie nadzwyczajne środki. Codziennie transmitowane są Msze św. z kościoła seminaryjnego, adoracja i różaniec. Parafie do transmisji nabożeństw wykorzystują możliwości Facebooka. W sanktuarium św. Andrzeja Boboli odmawiana jest Nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii – transmitowana w internecie.

 

W inicjatywy on-line zaangażowały się wszystkie diecezje – poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

fot. unsplash

Biskupi w rozporządzeniu Rady Stałej KEP z 12 marca zachęcili osoby, które w czasie pandemii korzystają z dyspensy i nie uczestniczą w Mszach Świętych, do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. „Dzięki transmisjom, wierni z całej Polski, jak również Polacy za granicą mogą włączać się duchowo zarówno w świąteczną, jak i w codzienną modlitwę” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1 oraz na portalu TVN24, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych. Szczegóły w internecie.

Do duchowej łączności zapraszają też oblaci – codziennie o godz. 21:00.

2020-03-17 16:00:13

Rząd bez koronawirusa

Minister Szumowski na briefingu prasowym poinformował, że wyniki testów na obecność koronawirusa przedstawicieli Rady Ministrów oraz obsługi są negatywne, ale 15 członków Rady Ministrów jest poddanych kwarantannie.

 

 

Wątpliwości powstały po wczorajszej informacji o zarażeniu koronawirusem Michała Wosia – ministra środowiska. Minister miał w ostatnim czasie kontakt z niektórymi członkami rządu, ale nie z premierem czy ministrem zdrowia.

Służby sanitarne przed gmachem przy ul. Wawelskiej w Warszawie, gdzie pracuje minister Michał Woś, fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister przypomniał też: narażamy się na zarażenie wirusem przed dłuższe przebywanie z osobą, która jest nosicielem koronawirusem. „To nie jest tak że jak się miniemy z kimś na korytarzu czy ulicy to się od razu zarazimy. Chodzi o bezpośredni i dłuższy kontakt i tego trzeba się wystrzegać” – powiedział Łukasz Szumowski.

Minister pytany przez dziennikarzy dodał też, że „na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych danych o potwierdzonych wynikach pozytywnych z bezpośredniego otoczenia pana prezydenta”. Podkreślił jednak, że w każdym urzędzie pracują setki osób. „I na pewno gdzieś ktoś wynik pozytywny ma” – zaznaczył.

2020-03-17 15:20:37

SARS-CoV-2 szerzy się szybko, również od osób nie mających objawów

W dodatku źródłem ponad 10 proc. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 są osoby, które mają wirusa, ale nie mają objawów infekcji – potwierdza najnowsze badanie, które publikuje pismo „Emerging Infectious Diseases”.

Zdaniem autorów pracy oznacza to, że do powstrzymania epidemii potrzebne są szybkie i dynamiczne działania. Jak tłumaczą, szerzenie się epidemii zależy od dwóch czynników: od tego, jak wiele ludzi zarazi każda osoba z infekcją (reproduction number), a po drugie – ile czasu zajmuje przeniesienie się wirusa na kolejną osobę (serial interval).

fot. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Okazało się, że czas pomiędzy wystąpieniem objawów u osoby zakażonej SARS-CoV-2 – a osoby, która zaraziła się od niej wynosił średnio cztery dni. Tak krótki okres oznacza, zdaniem naukowców, że epidemia COVID-19 będzie szerzyć się szybko i może być trudna do powstrzymania. Meyers zaznacza jednak, że z czasem obraz epidemii może ulec zmianie, zwłaszcza jeśli służby medyczne będą podejmować zdecydowane kroki w celu szybkiej izolacji osób zakażonych.

2020-03-17 14:50:25

Nauczycielom, którzy wykonują pracę zdalnie, należy się pełne wynagrodzenie

Jeżeli będzie to tylko gotowość do pracy, będzie im się należało zasadnicze wynagrodzenie – poinformował we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Fot. pixabay

Od poniedziałku do 25 marca wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte – nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. MEN zaleca, by w czasie, gdy nie odbywają się w szkołach lekcje w formie tradycyjnej nauczyciele prowadzili nauczanie online.

Od przyszłego tygodnia planowane jest rozpoczęcie systematycznej zdalnej nauki w szkołach. Zapowiedział wydanie rozporządzenia w tej sprawie.

2020-03-17 14:31:01

Banki oferują klientom zawieszenie spłaty rat

W związku z sytuacją wokół epidemii BKO BP, Raiffeisen i mBank zaoferowały swoim klientom możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów, w tym hipotecznych.

PKO BP ogłosił, że od wtorku można skorzystać z zawieszenia do trzech rat kredytu hipotecznego, a od środy – pożyczki gotówkowej. Opcja zawieszenia jest dostępna dla wszystkich klientów, bez względu na to, czy korzystali już w tym roku z wakacji kredytowych. Wnioski, których rozpatrzenie jest bezpłatne, należy składać za pośrednictwem bankowości internetowej. Należy go złożyć najpóźniej trzy dni przed terminem spłaty raty.

fot. unsplash

 

2020-03-17 14:16:56

150 osób bezdomnych objętych kwarantanną

Taką decyzję podjęto we Wrocławiu, po tym jak u jednego mężczyzny, przebywającego w noclegowni przy ul. Małachowskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

fot. unsplash

Mężczyzna jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu poinformowała, że podjęto decyzję o zamknięciu i odizolowaniu wszystkich osób przebywających w placówce. Bezdomni są pod opieką wolontariuszy ze schroniska Brata Alberta. Mają zapewnione trzy posiłki na dobę.

2020-03-17 14:10:09

Nieoficjalnie: zapadła decyzja UEFA. Euro 2020 przełożone

Jak poinformował Norweski Związek Piłki Nożnej mistrzostwa Europy 2020 nie odbędą się w pierwotnym terminie. UEFA wzięła pod uwagę prośby poszczególnych federacji, a także zagrożenie epidemiologiczne związane z pandemią koronawirusa. Według najnowszych ustaleń Euro odbędzie się w czerwcu i lipcu 2021 roku. To decyzja, która dotyka także planów polskiej reprezentacji.

fot. unsplash

2020-03-17 13:50:01

16 nowych przypadków zakażenia

Potwierdzone przypadki dotyczą: 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego i 2 osób z woj. wielkopolskiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to obecnie 221 (w tym 5 to osoby zmarłe).

2020-03-17 13:46:45

Modlitwa z abp. Gądeckim na Facebooku

Modlitwa różańcowa z kaplicy w domu abp. Stanisława Gądeckiego w najbliższych dniach będzie transmitowana na Facebooku.

Przewodniczący KEP zachęca wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy o godz. 20.30 w intencji ustania pandemii koronawirusa. 16 marca zainaugurowano transmisje modlitwy różańcowej z kaplicy metropolity poznańskiego w mediach społecznościowych.

abp stanisław gądecki

fot. YouTube (Archidiecezja Poznańska)

„W tym niezwykle trudnym momencie, w jakim znaleźliśmy się jako Polacy, ale także jako narody Europy i świata, walczące z epidemią, zwracamy się do Pana Boga z prośbą o pomoc, umocnienie i wybawienie od tego nieszczęścia” – mówił na początku modlitwy abp Gądecki.

2020-03-17 13:18:39

Odwołany konkurs palm wielkanocnychi i jarmark Emaus w Krakowie

Z powodu zagrożenia wywołanego koronawirusem nie odbędą się najliczniej odwiedzane wydarzania związane z okresem wielkanocnym w Małopolsce – konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej oraz jarmark odpustowy Emaus na krakowskim Salwatorze.

fot. unsplash

O odwołaniu tegorocznego konkursu palm poinformowali jego organizatorzy. Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., lipnickie palmy należą do najwyższych w kraju. Tradycja Emaus wywodzi się ze średniowiecza, kiedy w wielkanocny poniedziałek odbywała się procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Obecnie odpustowy jarmark towarzyszy uroczystości religijnej w kościele pw. Najświętszego Salwatora i klasztorze sióstr norbertanek.

2020-03-17 13:11:20

GPW: główne indeksy o kilka procent w górę

Wtorkowa sesja na warszawskiej GPW przebiega na razie pod znakiem wzrostów. O kilka procent rosną główne indeksy. Z największych spółek najbardziej wzrosły ceny akcji Santandera – o ok. 17%., PZU i producenta odzieży LPP o ok. 12%.

fot. unsplash

Indeks WIG20, grupujący największe spółki na giełdzie, rósł ok. godz. 12.50 o blisko 6%. Straty odrabiały wszystkie znajdujące się w nim firmy.

2020-03-17 13:01:40

Przełożona pielgrzymka do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

Pielgrzymkę zaplanowano na 17 maja. Przełożona zostanie na późniejszy termin. Dotyczy to też II Narodowej Pielgrzymki do Dachau (29 kwietnia). Obecnie trwają rozmowy ze Stolicą Apostolską i Episkopatem Niemiec w celu wyznaczenia nowych terminów tych pielgrzymek – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

fot. wikipedia

2020-03-17 12:24:50

Caritas Archidiecezji Łódzkiej wprowadza zmiany w organizacji pracy

Ma to związek z wprowadzeniem w kraju stanu zagrożenia epidemicznego – poinformował rzecznik prasowy łódzkiego Caritas Tomasz Kopytowski.

 

Jak wyjaśnił do 30 marca placówki Caritas przy ul. Gdańskiej 111 (siedziba główna), Odolanowskiej 46 (Dom Dziennego Pobytu i świetlica), Piotrkowskiej 85 (Biuro Wolontariatu), Gogola 12 są zamknięte dla osób z zewnątrz. Możliwy jest tylko kontakt telefoniczny lub mailowy, w godzinach 8-14. Zaapelował o przełożenie na późniejszy okres spraw, które mogą poczekać i pozostanie w swoich domach.

fot. Caritas

Zaznaczył, że hospicjum Caritas i NZOZ przy al. Śmigłego-Rydza pracują bez zmian. Zawieszone natomiast zostają wszelkie spotkania i skupienia wolontariuszy hospicyjnych, grupy wsparcia dla osieroconych oraz kurs dla kandydatów na wolontariuszy hospicyjnych. Przełożone zostają na późniejszy termin, zaplanowane wcześniej, kwesty na rzecz Hospicjum.

2020-03-17 12:19:11

Uczniowie prawdopodobnie nie wrócą do szkół przed Wielkanocą

Szef MEN nakreślił taką możliwość w TVP.

 

„Minister zdrowia przypominał, że szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie. Wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek” – przyznał w minister Dariusz Piontkowski.

fot. unsplash

„Będziemy po prostu realizowali wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, tej standardowej, którą dotąd znaliśmy, zostanie wydłużony” – wskazał. Przyznał, że bardzo prawdopodobny jest powrót uczniów do szkół dopiero po Wielkanocy.

2020-03-17 11:23:50

Wytyczne dla duszpasterzy na czas pandemii

Zalecenia przygotowała Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. To zachowanie odległości, nieorganizowanie mszy w małych salkach, woda święcona wyłącznie w zamkniętych butelkach i przygotowanie środków dezynfekujących w kościołach.

fot. unsplash

2020-03-17 11:17:57

Od niedzieli 4 tys. Polaków wróciło do domu w ramach operacji #LOTdoDomu

„Chcemy aby Polacy wracali do domu. Polacy wrócili w prawie 25 rejsach” – powiedział rzecznik. To bardzo duża liczba zważając na fakt, że cała akcja została ogłoszona w sobotę wieczorem, a w niedzielę rano poleciał już pierwszy samolot.

Lotnisko w Krakowie – Balicach, fot. PAP/Łukasz Gągulski

W historii lotnictwa nie było takiej sytuacji, by kraje zamykały tak szybko swoje przestrzenie powietrzne, a samoloty praktycznie przestały latać.

2020-03-17 11:07:51

Szczecin: odwołano sesję rady miejskiej; radny zarażony koronawirusem

Nadzwyczajna sesja rady miasta miała być poświęcona opracowaniu specjalnych procedur dla interesantów w związku z zagrożeniem koronawirsem i ograniczeniu funkcjonowania kolejnych wydziałów magistratu oraz podległych mu jednostek.

Dariusz Matecki, fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczeciński radny miejski PiS Dariusz Matecki poinformował rano na swoim profilu na Facebooku, że jest zarażony koronawirusem. Łącznie na Pomorzu Zachodnim jest obecnie siedem przypadków zakażenia koronawirusem.

2020-03-17 10:22:04

Prezydent: wtorkowa Rada Gabinetowa odwołana

Po informacji, że minister Michał Woś jest zakażony koronawirusem, podjąłem decyzję, że wtorkowa Rada Gabinetowa zostanie odwołana ze względów bezpieczeństwa; prawdopodobnie zostanie przełożona na środę – poinformował w oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że we wtorek miała odbyć się Rada Gabinetowa, podczas której miał być dyskutowany pakiet dla przedsiębiorców przygotowany przez rząd. Informacja o zakażeniu ministra w wywołała konieczność uruchomienia procedur wewnątrz rządu wobec wszystkich osób, które stykały się z ministrem.

2020-03-17 09:12:49

28. nowych przypadków

2020-03-17 08:53:00

Wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani testom

Rzecznik rządu dla PAP: w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u ministra środowiska Michała Wosia, wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani testom; wyniki będą znane we wtorek.
(PAP)

2020-03-17 08:15:00

Wrocław - poprawia się stan pacjentki w najcięższym stanie

Poprawia się stan 74-letniej kobiety zakażonej koronawirusem, która jest leczona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Pobrano też próbki do badań od pierwszego z pacjentów przyjętych do tej lecznicy; jeśli okażą się negatywne, zostanie on wypisany do domu.

Pacjentka otrzymuje m.in. leki na HIV i malarię, które po zgodzie wydanej przez komisję bioetyczną, postanowił podawać najciężej chorym pacjentom ordynator oddziału zakaźnego prof. Krzysztof Simon.
(PAP)

2020-03-17 08:12:00

Prezydent wygłosi oświadczenie

We wtorek o godz. 9 prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie – poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.
(PAP)

2020-03-17 08:09:00

Dodatkowe ograniczenia w pracy kadr uczelni

W Dzienniku Ustaw RP opublikowano w poniedziałek wieczorem nowelizację rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Przewiduje ona, że od 18 marca do 25 marca 2020 r. pracownicy uczelni (zarówno nauczyciele akademiccy, jak i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi) nie będą mieli obowiązku świadczenia pracy na terenie uczelni, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni.
(PAP)

2020-03-17 07:53:00

Pod koniec tygodnia 1000 zachorowań

– Po koniec tygodnia zachorowań może być około tysiąca. Przygotowaliśmy się w najbliższych tygodniach na bardzo duży wzrost zachorować. Łączna ilość łóżek w szpitalach to 10 tys. To pokazuje skalę, na jaką jesteśmy przygotowani – mówi w TVN24 wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska był gościem TVN24.

2020-03-17 07:49:00

Ważna jest woda

W ciągu dnia możemy częściowo zabezpieczać nasze śluzówki przed wysychaniem poprzez regularne picie wody, jednak niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których śpimy może przyczynić się do silnego przesuszenia naszych śluzówek i zwiększyć podatność na infekcje. Zdaniem dr. Lauca sezonowe różnice w częstości zakażeń oddechowych są prawdopodobnie istotnie związane z różnicami w wilgotności powietrza. Podobnie, przesuszenie w trakcie długich podróży samolotem również często kończy się infekcją oddechową.

Wirusy są naszymi wiecznymi wrogami, a wojna z nimi trwa od milionów lat, podkreśla ekspert. Kilka bitw przegrywamy, ale ciągle wygrywamy „wojnę” i przetrwamy również tę ostatnią epidemię. Warto jednak wspomagać nasze dwa istotne oręża w walce z wirusami – układ odporności i właśnie glikany – podsumowuje dr Lauc.

(PAP)

2020-03-17 07:43:00

Koronawirus: prawda i fałsz

2020-03-17 07:33:00

Na żywo

Dzień dobry! W tym miejscu będziemy przez cały dzień informować o aktualnej sytuacji dotyczącej koronawirusa w Polsce.

2020-03-17 06:55:00
Zobacz także
Wasze komentarze