fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Nabożeństwo misyjne na wrzesień 2023 [MATERIAŁY LITURGICZNE]

Módlmy się za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi.

Komentarz

Każdy, kto rozejrzy się w swoim środowisku, prawie natychmiast zauważy jednostki lub całe grupy ludzi żyjących na marginesie, poza głównym nurtem spraw i praw. Osoby poddane marginalizacji bądź wykluczeniu społecznemu były i są obecne we wszystkich epokach historycznych i we wszystkich kulturach. Należą do nich ludzie dotknięci bezrobociem, ubóstwem, bezdomnością, wojną czy emigracją, osoby niepełnosprawne, chronicznie chore, wymagające stałej opieki oraz uwikłani w alkoholizm czy narkomanię.

Ludzie egzystujący na marginesie głównego nurtu życia społecznego zawsze byli, są i będą w centrum uwagi Kościoła.

„Kultura wykluczenia” zostanie pozbawiona racji istnienia, kiedy w jej miejsce pojawią się okoliczności sprzyjające uczestnictwu w życiu społecznym i zbiorowym, możliwy będzie realny dostęp do zasobów, dóbr, instytucji i systemów społecznych, ustąpi ubóstwo i będą respektowane prawa socjalne. Wtedy możemy stać się świadkami przeobrażania „kultury wykluczenia” w „kulturę spotkania”. Do działań zmierzających w tym kierunku zaprasza papież Franciszek

Wystawienie najświętszego sakramentu

Śpiew: Bądźże pozdrowiona...

Modlitwa uwielbienia

Panie Jezu Chryste, uwielbiamy Cię za Twoją realną obecność wśród nas, w naszej codzienności, w radościach i smutkach. Twoje zapewnienie: „Ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” jest niezmienne. Dodaje nam sił i napełnia nadzieją! Kieruj naszymi myślami i czynami, abyśmy wokół budowali „kulturę spotkania”, a nie „kulturę wykluczenia”. Twoje spojrzenie z miłością na każdego człowieka niech będzie dla nas wzorem i przykładem do naśladowania!

Śpiew: Panie, pragnienia ludzkich serc…

Modlitwa dziękczynna

Dziękujemy Ci, Panie Jezu, że nasze słabe ludzkie serca czynisz otwartymi i gotowymi nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc realną, konkretną w wymiarze duchowym i materialnym. Dziękujemy Ci, Panie, za każdego, kto jest dla nas wyzwaniem, zadaniem i szansą do realizacji przykazania
miłości!

Śpiew: Dzięki, o Panie, składamy dzięki…

Modlitwa wstawiennicza

– Boże nieskończenie dobry, Ty jesteś nadzieją świata i tylko w Tobie ludzkość może zaznać pokoju. Obdarz Duchem mądrości rządzących narodami, aby unikali wojen i konfliktów oraz wytrwale dążyli do zgody i współpracy.

– Boże wszechmogący, Ty uzdalniasz ludzkie serca do pełnienia dzieł miłosierdzia wobec braci. Napełnij nas Duchem miłości, abyśmy umieli płakać z płaczącymi i cieszyć się z cieszącymi, a wszystkim potrafili dawać nadzieję.

– Boże, Ty troszczysz się o każdego człowieka, polecamy Ci ubogich, chorych, niepełnosprawnych
i starszych. Spraw, abyśmy umieli zauważać ich wśród nas i starali się zaradzić ich potrzebom.
– Boże Dobry Ojcze, Tobie polecamy sieroty, wdowy, emigrantów i tych, którzy musieli opuścić swoje
domy z powodu bratobójczej wojny, prześladowań czy niesprawiedliwości. Pamiętaj o więźniach i ich
rodzinach, a także o ludziach żyjących w lęku i niepewności jutra. Bądź ich nadzieją!
– Boże Jedyny, wspieraj nas w budowaniu „kultury spotkania”, abyśmy swoimi słowami i czynami
nikogo nie wykluczali, ale współtworzyli wspólnotę opartą na braterstwie i solidarności.

Modlitwa końcowa

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś nam swojego Syna, aby nauczył nas żyć na tym świecie pełnym podziałów, sprzeczności i nierówności. Wlej w nasze serca swego Ducha, abyśmy byli otwarci na drugiego człowieka, szczególnie tego, który nie może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym z powodu ubóstwa, choroby, ucieczki i wojny. Wspieraj wszelkie inicjatywy służące zmniejszeniu podziałów i marginalizacji. Uczyń nas narzędziami Twego pokoju! Tobie niech będzie część i chwała, teraz i na wieki wieków. Amen.

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze