Abp Georg Baetzing, fot. EPA/SASCHA STEINBACH

Nabożeństwo za ofiary powodzi: „dotknęły nas skutki katastrofy klimatycznej”

W Akwizgranie Kościoły chrześcijańskie w Niemczech upamiętniły ofiary niedawnej powodzi. Wraz z bliskimi ofiar, poszkodowanymi, ratownikami i duszpasterzami opiekującymi się ofiarami katastrof, w uroczystości uczestniczyli prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel.

Obecni byli także przewodniczący dwóch niemieckich krajów związkowych, najbardziej dotkniętych tą klęską żywiołową: Nadrenii-Palatynatu – Malu Dreyer i Nadrenii Północnej-Westfalii – Armin Laschet. „Ileż zniszczeń i to w tak krótkim czasie! Cóż za nieszczęście” – ubolewał w kazaniu przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Georg Bätzing. Podkreślił, że wiele czasu zajmie zabliźnienie się ran, rozdartych po nagłej stracie bliskich i po ogromie strat materialnych. Trzeba niesamowitej siły do odbudowy i nowego początku – stwierdził biskup Limburga.

fot. EPA/SASCHA STEINBACH

Jednocześnie wyraził uznanie dla wszystkich zaangażowanych w pomoc: są to „ręce, które uratowały ludzi z ich domów; które trzymają i obejmują, gdy płyną łzy; które chwytają, usuwają gruz i brud, ratują osobiste skarby; ręce i przyjazne twarze, które rozdają żywność, tworzą nową infrastrukturę, umożliwiają dzieciom wakacje i czas wolny. Niezliczeni wolontariusze, profesjonaliści, kapelani pracują od tygodni. Niech Bóg błogosławi was wszystkich za tę wspaniałą służbę” – powiedział mówca Ewangelicki biskup Bawarii Heinrich Bedford-Strohm wyraził nadzieję, że po katastrofie nastąpi nowy początek. „Zrozumieliśmy, że dotknęły nas skutki katastrofy klimatycznej, spowodowanej przez człowieka” – przypomniał duchowny i dodał, że być może za 20 lat, patrząc wstecz, będzie można powiedzieć, że szkody doprowadziły do zmiany priorytetów w polityce.

>>> Niemcy: kapłan-maratończyk „wybiegał” 30 tys. euro na pomoc dzieciom powodzian

fot. EPA/SASCHA STEINBACH

Wspólne nabożeństwo ekumeniczne w katedrze katolickiej w Akwizgranu odbyło się z inicjatywy przewodniczących: Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) – wspomnianego bp. H. Bedforda-Strohma, episkopatu katolickiego – bp. G. Bätzinga i Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (ACK) – prawosławnego księdza Radu Constantina Mirona. Przybyli na nie także przewodniczący: Bundesratu – Reiner Haseloff, Bundestagu – Wolfgang Schäuble i Trybunału Konstytucyjnego – Stephan Harbath oraz reprezentanci innych wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu. Wybór nadgranicznego Akwizgranu jako miejsca upamiętnienia ofiar kataklizmu miał na celu przypomnienie, że sąsiednie kraje, takie jak Belgia, Luksemburg i Niderlandy, również zostały dotknięte klęską powodzi. Obecny był m.in. arcybiskup Luksemburga, a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, kard. Jean-Claude Hollerich.

fot. EPA/SASCHA STEINBACHA.

Niespotykane, gwałtowne ulewy w nocy z 14 na 15 lipca spowodowały klęskę żywiołową w dwóch zachodnich regionach Niemiec oraz częściowo w Belgii, Luksemburgu i Niderlandach. Najbardziej ucierpiały kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia i Nadrenia-Palatynat, gdzie zginęło 170 osób, a wiele miejscowości jest całkowicie zniszczonych. W całej Europie Zachodniej wskutek powodzi życie straciły co najmniej 183 osoby. Straty spowodowane przez ulewy oblicza się na kilka miliardów euro.

Galeria (13 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze