Nabożeństwo za ofiary powodzi: „dotknęły nas skutki katastrofy klimatycznej”
W Akwizgranie Kościoły chrześcijańskie w Niemczech upamiętniły ofiary niedawnej powodzi. Wraz z bliskimi ofiar, poszkodowanymi, ratownikami i duszpasterzami opiekującymi się ofiarami katastrof, w uroczystości uczestniczyli prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel.
Obecni byli także przewodniczący dwóch niemieckich krajów związkowych, najbardziej dotkniętych tą klęską żywiołową: Nadrenii-Palatynatu – Malu Dreyer i Nadrenii Północnej-Westfalii – Armin Laschet. „Ileż zniszczeń i to w tak krótkim czasie! Cóż za nieszczęście” – ubolewał w kazaniu przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Georg Bätzing. Podkreślił, że wiele czasu zajmie zabliźnienie się ran, rozdartych po nagłej stracie bliskich i po ogromie strat materialnych. Trzeba niesamowitej siły do odbudowy i nowego początku – stwierdził biskup Limburga.
Jednocześnie wyraził uznanie dla wszystkich zaangażowanych w pomoc: są to „ręce, które uratowały ludzi z ich domów; które trzymają i obejmują, gdy płyną łzy; które chwytają, usuwają gruz i brud, ratują osobiste skarby; ręce i przyjazne twarze, które rozdają żywność, tworzą nową infrastrukturę, umożliwiają dzieciom wakacje i czas wolny. Niezliczeni wolontariusze, profesjonaliści, kapelani pracują od tygodni. Niech Bóg błogosławi was wszystkich za tę wspaniałą służbę” – powiedział mówca Ewangelicki biskup Bawarii Heinrich Bedford-Strohm wyraził nadzieję, że po katastrofie nastąpi nowy początek. „Zrozumieliśmy, że dotknęły nas skutki katastrofy klimatycznej, spowodowanej przez człowieka” – przypomniał duchowny i dodał, że być może za 20 lat, patrząc wstecz, będzie można powiedzieć, że szkody doprowadziły do zmiany priorytetów w polityce.
>>> Niemcy: kapłan-maratończyk „wybiegał” 30 tys. euro na pomoc dzieciom powodzian
Wspólne nabożeństwo ekumeniczne w katedrze katolickiej w Akwizgranu odbyło się z inicjatywy przewodniczących: Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) – wspomnianego bp. H. Bedforda-Strohma, episkopatu katolickiego – bp. G. Bätzinga i Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (ACK) – prawosławnego księdza Radu Constantina Mirona. Przybyli na nie także przewodniczący: Bundesratu – Reiner Haseloff, Bundestagu – Wolfgang Schäuble i Trybunału Konstytucyjnego – Stephan Harbath oraz reprezentanci innych wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu. Wybór nadgranicznego Akwizgranu jako miejsca upamiętnienia ofiar kataklizmu miał na celu przypomnienie, że sąsiednie kraje, takie jak Belgia, Luksemburg i Niderlandy, również zostały dotknięte klęską powodzi. Obecny był m.in. arcybiskup Luksemburga, a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, kard. Jean-Claude Hollerich.
Niespotykane, gwałtowne ulewy w nocy z 14 na 15 lipca spowodowały klęskę żywiołową w dwóch zachodnich regionach Niemiec oraz częściowo w Belgii, Luksemburgu i Niderlandach. Najbardziej ucierpiały kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia i Nadrenia-Palatynat, gdzie zginęło 170 osób, a wiele miejscowości jest całkowicie zniszczonych. W całej Europie Zachodniej wskutek powodzi życie straciły co najmniej 183 osoby. Straty spowodowane przez ulewy oblicza się na kilka miliardów euro.
Galeria (13 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |