Dostawca: PAP/EPA.

Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej – w duchu encykliki „Laudato si”

Zaledwie na tydzień przed oczekiwaną publikacją kolejne encykliki poświęconej sprawom ekologii i poszanowaniu stworzenia „Laudato duo” papieża Franciszka, nastąpiło uroczyste otwarcie Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej (NOEE) w Broku. NOEE to nowe miejsce na mapie edukacji ekologicznej województwa mazowieckiego. Znajduje się w Broku nad Bugiem, zaledwie 60 minut od centrum Warszawy i 90 minut od centrum Białegostoku.

Ośródek jest efektem przebudowy i rozbudowy dawnego ośrodka NOE, który działał od 2011 roku pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Projekt modernizacji ośrodka został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2020 – 2023.

>>> Papież zapowiada planowaną datę publikacji drugiej części „Laudato si’”

Celem NOEE jest edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego rozwoju realizując  ideę encykliki papieża Franciszka „Laudato si”, która wzywa do troski o wspólne dobro i szacunku dla stworzenia.

Ośrodek NOEE z przestrzenią edukacyjno-wypoczynkową proponuje nowoczesną ofertę edukacyjną dla grup szkolnych i indywidualnych ukierunkowaną na ekologię i aktywizowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych zgodnie z wytycznymi encykliki „Laudato Si” i zrównoważonego rozwoju pod opieką wykwalifikowanego personelu i edukatorów.

Na ponad 3 hektarach dysponuje m.in.: 170 miejscami  noclegowymi, salą multimedialną na ponad 100 osób, 800 m ścieżek edukacyjnych z kilkudziesięcioma  tablicami i modeli owadów, ogrodem biblijny z ponad 6000 nasadzeń nawiązujących do najważniejszych wydarzeń Starego i Nowego Testamentu, ścieżką Apostołów i własną pasieką.

>>> Katolicka ekologia. Integralnie albo wcale

Fot. pixabay

W wydarzeniu otwarcia wzięli udział biskupi odpowiedzialni za sprawy młodzieży w Episkopacie: ks. bp. Grzegorz Suchodolski i ks. bp. Adam Bab, przedstawiciele Sejmu i Senatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Miasta i Gminy Brok, Lasów Państwowych, a także przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i szkół. Z racji na niemożność obecności, swoje listy nadesłali min. MEiN Przemysław Czarnek oraz Marszałek Województwa  Mazowieckiego Adam Struzik.

>>> O. Stanisław Jaromi: encyklika „Laudato si’” pokazała, że kwestie ekologiczne to ważna część nauczania społecznego Kościoła [ROZMOWA]

Po części konferencyjnej oraz wystąpieniach zaproszonych gości odbyło się poświęcenie „Tablic Przymierza”, które znajdują się na symbolicznej górze Synaj. Poświęcenia dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Ośrodek NOEE jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem przyrody i ochroną środowiska w duchu opublikowanej w 2015 roku encykliki „Laudato si”.

Na stronie www.noee.pl, można znaleźć więcej informacji o ofercie i rezerwacji terminów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze