Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów został kapłan diecezji poznanńskiej ks. Jerzy Stranz. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w Poznaniu, w styczniu, podczas obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Ksiądz Jerzy Stranz jest dyrektorem Wydawnictwa Księgarni Św. Wojciecha, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Coexist, które  „jest dobrowolnym, samorządnym, apolitycznym, zrzeszeniem mającym na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym”. Od wielu lat organizuje obchody Dnia Jaudaizmu w diecezji poznańskiej, które z biegiem czasu przekształciły się w wielodniowe, a nawet kilkutygodniowe festiwale, bogate w spotkania, debaty, koncerty i wystawy.

Ksiądz Stranz należy do wąskiego grona księży katolickich zaangażowanych bezgranicznie w dialog międzyreligijny, w budowę mostów między ludźmi różnych kultur, wyznań i przekonań religijnych, widzących sens w tworzeniu klimatu wzajemnego zrozumienia i zbliżenia, pokonywania uprzedzeń, przełamywania barier zbudowanych często na ignorancji.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Jej patron – ks. Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana karskiego oraz współprzewodniczący PRChiŻ.

 

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze