Najbliższa niedziela po raz pierwszy będzie Niedzielą Słowa Bożego
Jak zaznaczył Franciszek ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, ma ona służyć temu „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Radość z powodu papieskiej inicjatywy wyraził ks. prof. Henryk Witczyk Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Przypomniał, że od 2008 w Kościele w Polsce odbywa się corocznie Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną. W ramach tej inicjatywy, obchodzonej w okresie Wielkanocy, organizowane jest m.in. narodowe czytanie Pisma Świętego. Tak będzie również i w roku bieżącym – zapowiedział przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Siostra Judyta Pudełko, biblistka, podkreślała, że zgłębianie Pisma Świętego jest warunkiem wejścia w osobistą relację z Chrystusem. Tłumaczyła też, że temu służy lectio divina to znaczy pogłębiona lektura Biblii, która ma prowadzić do pogłębieni wiary. Lektura taka zakłada zrozumienie treści biblijnych uwzględniające kontekst czasowy i kulturowy, w którym powstał dany tekst. Następnym etapem jest medytacja nad przeczytanym słowem i odniesienie do swojej osobistej sytuacji. Kolejnym – modlitwa w oparciu o lekturę i medytację, a następnym – kontemplacja przeczytanego fragmentu z próbą odpowiedzi na pytanie: do jakiego nawrócenia zaprasza mnie Bóg.
Z kolei ks. dr hab. Marcin Kowalski adiunkt przy katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL zawrócił uwagę, że cała liturgia Mszy św. „utkana” jest ze słów Biblii.
Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński wyraził nadzieję, że Niedziela Słowa Bożego spowoduje większe zainteresowanie Pismem Świętym, aby – jak tłumaczył – „nie było tylko jedną z książek w domowej biblioteczce, ale coraz bardziej stawało się Słowem życia”.
>>> Boliwia: policjantka uratowało Pismo Święte, które miał w kieszeni [WIDEO]
Niedziela Słowa Bożego została ustanowiona przez papieża Franciszka i po raz pierwszy będzie obchodzona w III niedzielę okresu zwykłego, 26 stycznia.
Ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego papież ogłosił w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” wydanym 30 września ub. roku. Jak zaznacza Franciszek, ma ona służyć temu „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Dokument został podpisany w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima – wielkiego miłośnika i tłumacza Pisma Świętego, a jednocześnie dzień wspomnienia liturgicznego tego doktora Kościoła.
„Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności” – czytamy w papieskim dokumencie.
Ojciec Święty wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Należy ona przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie, jednoczącym wiernych i sprawiającym, że stają się jednym ludem.
Franciszek wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie. „Od nas, kaznodziejów, oczekuje się raczej, że będziemy się starać nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii lub poruszać nieodpowiednich argumentów” – wskazuje papież.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |