fot. PAP/Mateusz Marek

Najnowsze badania nt. religijności Polaków. Najniższy – od 20 lat – odsetek wierzących

91% respondentów deklaruje się, jako wierzący. Odsetek osób niewierzących systematycznie rośnie i wynosi 8%. Tyle samo jest osób głęboko wierzących – wynika z badań CBOS na temat religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat.

Analizę oparto na zestawieniach powstałych z dwunastu comiesięcznych badań zrealizowanych w danym roku kalendarzowym. Dodano także dane z roku bieżącego – od stycznia do marca, uznając, że ten okres z powodu pandemii Covid-19, może być pewną cezurą w przemianach religijności. Badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.

fot. PAP/Mateusz Marek

Wynika z nich, że zdecydowana większość respondentów pozostaje wierząca, choć odsetek osób niewierzących systematycznie rośnie. Natomiast udział osób głęboko wierzących jest stały. Od końca lat 90. udział osób identyfikujących się, jako wierzące (w tym głęboko wierzące) niezmiennie przekracza 90%. „Do roku 2005 utrzymywał się on na poziomie 96%, a od 10 lat bardzo powoli, ale systematycznie spada. W roku 2020 jest najniższy, odkąd monitorujemy tę kwestię – 91%” – podał CBOS.

Przeczytaj też >>> W większości krajów Europy spada religijność

Podkreślono, że odsetek osób głęboko wierzących pozostaje stabilny od 2011 r. i wynosi 8%. Natomiast powoli rośnie udział osób zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących: w 2007 r. cztery osoby na sto uważały się za niewierzące, a w 2019 r. odsetek ten był już dwukrotnie wyższy (8%). Zwrócono uwagę, że regularne praktyki były stabilne w latach 1997–2007 i utrzymywały się na poziomie 57% lub 58%. W ostatnich dwóch latach ich wskaźnik spadł i wynosi 47%. Natomiast, jeśli chodzi o praktyki nieregularne, to w ciągu ostatnich 20 lat odsetek zmienił się o 6 punktów procentowych. Obecnie utrzymuje się na poziomie 38%.

fot. cathopic

Z kolei odsetek niepraktykujących do 2009 r. wynosił 9 lub 10%. Ostatnio sięgał już 15% – podał CBOS. Z połączenia danych z deklaracji wiary i praktyk religijnych wynika, że 47% Polaków zalicza się do grona wierzących i praktykujących regularnie, a 37% do wierzących i praktykujących nieregularnie. Udział wierzących i niepraktykujących jest taki sam, jak niewierzących i niepraktykujących (po 7%), zaś dwie osoby na sto praktykują, choć identyfikują się, jako niewierzące (2%).

>>> Michał Jóźwiak: wiara została odarta z religijności [KOMENTARZ]

Zwrócono uwagę, że ostatnie dwa lata świadczą o spadku zaangażowania religijnego Polaków. „Udział wierzących i praktykujących był w 2019 r. najniższy w historii badań, a odsetki wierzących i niepraktykujących oraz niewierzących i niepraktykujących – najwyższe” – podało CBOS. Dodano jednocześnie, że należy zaczekać z interpretowaniem tej zmiany, jako trendu, ponieważ minęły dopiero trzy miesiące bieżącego roku.

Kościół w czasach pandemii, fot. EPA/MATTEO BAZZI

Z badań wynika, że 60-66%. respondentów podaje, że wiarę wyniosło z domu i podtrzymuje przekazane im tradycje. W ciągu 20 lat nieznacznie ubyło tych, którzy deklarują, że ich wiara ulegała wahaniom, natomiast dziś wiedzą, iż zasady wiary trzeba godzić z życiem (z 15% do 12%). Zwrócono uwagę, że stwierdzenie o podtrzymywaniu tradycji wyniesionej z domu w kontekście wiary jest najbliższe rolnikom (90%), osobom powyżej 65 roku życia (80%), ankietowanym z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (80%) oraz badanym, których dochody na osobę w gospodarstwie domowym mieszczą się w przedziale od 900 zł do 1299 zł (80%).

Zobacz też >>> Bp Mirosław Milewski: obawiam się, że część młodych zerwie kontakt z Kościołem

Wśród niepraktykujących Polaków połowa twierdzi, że zaprzestała praktyk w efekcie gruntownych przemyśleń.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze