Fot. Autorstwa Maciejw – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17849224

Najstarszy zachowany w całości kościół w Polsce

W Golinie w województwie wielkopolskim dokonano odkrycia, że stoi tam najstarszy zachowany w całości kościół w Polsce z udokumentowanym datowaniem. Świątynia została zbudowana w latach 1334-1335.

Unikalne w Polsce jest też wykonanie kościoła z potężnych bloków dębowych pozyskanych z drzew o wieku 250-300 lat. W opinii dendrologa prof. Tomasza Ważnego świątynia nie jest dziełem lokalnego cieśli, ale stwierdzenie tego wymaga dalszych badań przez specjalistów od konstrukcji drewnianych.

Ciekawe też jest ustalenie, gdzie w XIV w. zachował się jeszcze nienaruszony kompleks leśny wylesionej w znacznym stopniu Wielkopolsce. Te dęby zdecydowanie pochodziły z pierwotnego lasu.

Data ścięcia drzewa to lato 1334 r., a data budowy kościoła to 1334-1335, czyli pierwszy rok panowania Kazimierza Wielkiego.

>>> Historia kultu Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy

Kościół w Golinie pw. św. Andrzeja Apostoła jest uznanym Sanktuarium Maryjnym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z drugiej poł. XVII w. 

Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia odbyła się 23 sierpnia 1970 r. z udziałem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolity poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz rzeszy miejscowych wiernych.

Od 2021 r. kustoszem sanktuarium jest ks. Grzegorz Stachurski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze