Parafia pw. Wszystkich Świętych w Warszawie, fot. Maciej Kluczka

Największa zabytkowa świątynia stolicy jest po remoncie [ZDJĘCIA]

Można już oglądać efekty rewaloryzacji kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim w Warszawie. Świątynia – która jest jednocześnie największą świątynią Warszawy – odzyskała swoją świetność.

O zakończonych praca informuje parafia i stołeczny konserwator zabytków. Pojęcie rewaloryzacji w odniesieniu do obiektów architektury oznacza połączenie zabiegów konserwatorskich z gamą zabiegów adaptacyjnych. Rezultatem tych działań jest dostosowanie istniejących lub zdegradowanych założeń, z możliwie maksymalnym zachowaniem walorów historycznych.

fot. Maciej Kluczka


Kościół został zbudowany według projektu Henryka Marconiego w latach 1861-1893 w stylu neoklasycznym, na planie krzyża łacińskiego. W latach 2019-2020 prowadzono w niej prace konserwatorskie i roboty budowlane. Miasto na ten cel przekazało blisko 680 tys. zł. Konserwatorzy pracowali przy ścianach i sklepieniu, cokołach, kopule, posadzkach oraz portalach, kapitelach i obramieniach okiennych. – Wszystkie te elementy oczyścili i odgrzybili. Zespolili sypiące się tynki a następnie je wzmocnili, w niektórych miejscach założyli kity i uzupełnienia. Na koniec konserwowane powierzchnie pomalowali – można przeczytać na stronie stołecznego konserwatora. Konserwację przeszły również elementy zabytkowego wyposażenia wnętrza kościoła. Odnowiono dwa ołtarze boczne – św. Antoniego i Chrystusa Błogosławiącego Świat. Wcześniejsze prace prowadzono przy fundamentach budowli i w kościele dolnym.

>>> Bazylika Mariacka w Gdańsku po kapitalnym remoncie [ZDJĘCIA]

fot. Maciej Kluczka


Kościół Wszystkich Świętych ma swoje szczególne miejsce w trudnych wojennych losach stolicy. Podczas II wojny światowej znajdował się na terenie getta i stał się ośrodkiem pomocy Żydom, gdzie organizowano między innymi przerzuty ludzi na stronę aryjską. Uległ poważnym zniszczeniom podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie został odbudowany (niektóre prace zakończono dopiero w latach 70-tych).

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze