fot. PAP/Adam Warżawa

Największe polskie miasto to teraz… Gdańsk!

Gdańsk, Warszawa, Gdynia, Kraków i Szczecin. To teraz pięć największych polskich miasta. zmieniły się pewne regulacje prawne – i przez to znacznie powiększyła się powierzchnia stolicy województwa pomorskiego.

>>> Oddaj krew. Od tego nie ma wakacji [FELIETON]

Ta wiedza może przydać się choćby w teleturniejach. Które miasto w Polsce jest największe? Pewnie wielu od razu postawiłoby na Warszawę. do niedawna mieliby rację. Ale teraz największym polskim miastem jest Gdańsk. Polskie przepisy zostały dostosowane do Konwencji ONZ o prawie morza – udało się ustalić granice zewnętrzną morza terytorialnego. W efekcie np. do granic Gdańska włączono część wód Zatoki Gdańskiej, na zmianach skorzystały też powierzchniowo inne samorządy. – Granica miasta Gdańska do tej pory kończyła się na linii brzegowej, a teraz ta granica została przedłużona, rozciąga się do linii podstawowej morza terytorialnego – tłumaczył na antenie TVN24 Marcin Grudzień z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Wcześniej Gdańsk „kończył się” wraz z linią brzegową. Stanowiło to problem np. w kontekście wydawania pozwoleń na budowę molo. Zresztą, to od historii z przedsiębiorcą, który chciał postawić molo, zaczęła się sprawa ze zmianą przepisów.

>>> Restart. Każdy z nas czasem go potrzebuje [FELIETON]

26 196 ha – tyle wynosiła powierzchnia Gdańska jeszcze kilka dni temu, miasto to było siódmym w kraju pod względem wielkości. Po zmianie prawa „przytyło” o 41 713 ha. Teraz ma 683 km kw. Druga w tej klasyfikacji jest Warszawa – 517 km kw., a trzecia Gdynia – 391 km kw. Dalej jest Kraków (327 km kw.) oraz Szczecin (301 km kw.). Warto wspomnieć, że w zeszłym roku to Gdynia trzykrotnie się zwiększyła – bo wtedy to do jej terytorium włączono część morza.

źródło: TVN24

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze