Naziemna telewizja cyfrowa — kompendium zmian
Naziemna telewizja cyfrowa jest dostępna na terenie całej Polski. Emitowane programy można odbierać we wszystkich województwach w takiej samej jakości. Do tego celu niezbędny jest telewizor z wbudowanym dekoderem lub zewnętrzny dekoder DVB-T2.
Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w naziemnej telewizji cyfrowej.
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej
W 2022 roku przeprowadzono zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T1 na DVB-T2. Nowy standard wprowadzano stopniowo na terenie kolejnych województw. Dzięki niemu podniesiono jakość obrazu i dźwięku na każdym kanale oraz zwiększono liczbę dostępnych kanałów. Miejsca na multipleksie są kosztowne, dlatego zwiększenie ich dostępności na platformie naziemnej sprawiło, że telewidzowie mogą oglądać większą liczbę programów bez dodatkowych opłat. Poprzedni standard nadawania zapewniał mniejszą liczbę miejsc w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, dlatego oferta kanałów była ograniczona.
Zmiana standardu nadawania telewizji cyfrowej zapewnia wyższą jakość dźwięku i obrazu. Cyfrowa telewizja naziemna jest dalej dostępna bez dodatkowych opłat związanych z dostępem do telewizji satelitarnej lub kablowej. Multipleks naziemny jest odbierany przez wszystkich użytkowników, którzy mają odpowiedni telewizor lub dekoder zewnętrzny. Antena, satelita oraz inne sprzęty są zbędne, gdyż sygnał naziemnej telewizji cyfrowej przetwarza niedrogi dekoder.
Więcej o telewizji naziemnej dowiesz się z serwisu technologicznego https://nano.komputronik.pl/
Jaki telewizor jest potrzebny do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej?
Naziemna telewizja cyfrowa jest przesyłana w standardzie, który wymaga przetworzenia cyfrowego sygnału na obraz i dźwięk przez dekoder. Bez odpowiedniego dekodera sygnał nie zostanie przekształcony, co uniemożliwi odbieranie telewizji. Jaki telewizor odbiera telewizję naziemną w formacie DVB-T2 bez dodatkowego zewnętrznego dekodera? Większość nowych telewizorów odczytuje nowy standard w sposób prawidłowy. Dotyczy to głównie odbiorników dostępnych w sklepach. W przypadku sprzętów z drugiej ręki może być inaczej. Część płaskich telewizorów, które wydają się być nowoczesne, nie została przystosowana do odbierania telewizji w standardzie DVB-T2. Co zrobić w takiej sytuacji?
W przypadku telewizorów nieprzystosowanych do odbierania powinno się zakupić dekoder DVB-T2. Urządzenie łączy się z telewizorem za pomocą kabla. Dzięki niemu odbiornik może wyświetlać kanały telewizji naziemnej w wysokiej jakości. Dekoder jest niewielki, dlatego bez trudu znajdzie się na niego miejsce obok telewizora. Instalacja urządzenia jest prosta. Konfiguracja sprzętu zajmuje tylko kilka minut. Po dostrojeniu kanałów można oglądać je bez żadnych ograniczeń. Przeczytaj więcej o technologii do Twojego domu: https://nano.komputronik.pl/tag/dom-i-wypoczynek/
Dekoder DVB-T2 można podłączyć również do telewizorów starego typu. W ich przypadku powinno się jednak pamiętać, że jakość obrazu i dźwięku może być nadal dość niska. Starsze telewizory są nieprzystosowane do przetwarzania obrazu w wyższej jakości ze względu na ograniczenia techniczne. Telewizory sprzed 15-20 lat często są w stanie oświetlać obraz w jakości nie wyższej niż FullHD, podczas gdy nowsze urządzenia zapewniają jakość 4K i 8K. Jednocześnie nawet ograniczenia techniczne nie wpływają negatywnie na liczbę dostępnych kanałów w multipleksie.
Ile kosztuje dekoder DVB-T2?
Dekoder DVB-T2 do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie kosztuje mniej niż 200 zł. Najtańsze tunery to wydatek rzędu 100 zł. Dla użytkowników, którzy potrzebują dekodera do odbierania telewizji, przygotowano dopłaty na jego zakup. Dzięki nim osoby o niskich dochodach mogą przystosować swój sprzęt do oglądania ulubionych programów w nowym standardzie, nawet gdy brakuje im gotówki na samodzielny zakup dekodera. Uzyskanie dopłaty jest proste i wiąże się z minimalną liczbą formalności, dlatego warto złożyć wniosek o wsparcie finansowe na tuner DVB-T2.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |