fot. PAP

News dnia: PAPIEŻ ODWIEDZI FRANCJĘ!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec Święty odwiedzi Francję, trzeba jedynie znaleźć wolny termin w papieskim kalendarzu – ujawnił przewodniczący tamtejszego episkopatu, który wraz z delegacją francuskich polityków został wczoraj przyjęty przez Papieża na audiencji.

Zdjęcie: abp Georges Pontier, przewodniczący episkopatu Francji, fot: agencja AFP, Radio Watykańskie

Arcybiskup Georges Pontier przypomniał, że Franciszek na cel swych podróży wybiera kraje o złożonej sytuacji, a Francja należy już chyba do tej kategorii ze względu na panujący tam kryzys kulturowy.

Znaczącą w historii francuskiego Kościoła była pielgrzymka Jana Pawła II z 2004 roku. Głównym jej przesłaniem było przypomnienie wiernym o pozycji ludzi chorych, cierpiących i bezdomnych. Oceniający papieską pielgrzymkę uznali ją za jedną z najważniejszych podczas pontyfikatu Jana Pawła.

Głównym punktem podróży papieża była Grota Objawień w Massabielle w Lourdes, gdzie w 1858 roku miało miejsce objawienie Matki Bożej 14-letniej Bernadecie Soubirous. Papież modlił się w tym miejscu podczas pielgrzymki trzykrotnie. Odprawił także w pobliżu groty mszę, na którą przybyło 300 tys. wiernych. Jan Paweł II spotkał się też z członkami rady stałej episkopatu Francji w rezydencji Accueil Notre-Dame oraz odwiedził niepełnosprawnych pielgrzymów, którzy przybyli do Lourdes. Była to ostatnia zagraniczna podróż Jana Pawła II oraz siódma podróż apostolska do Francji. Pielgrzymka została zorganizowana z okazji 150. rocznicy ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

francuska flaga
Wtorek przynosi też ciekawe wyniki badań opinii publicznej. Okazuje się, że Francuzi najlepiej wspominają pontyfikat Jana Pawła II. Niemal 13 lat po jego śmierci nadal pozostaje on najbardziej lubianym papieżem ostatnich 60 lat. Wskazuje na niego 48% badanych. Drugi w kolejności Franciszek znalazł uznanie wśród 23% Francuzów, a Jan XXIII – papież soborowego przełomu, wśród 9 procent badanych.

Te preferencje francuskiego społeczeństwa zostały opublikowane po przeprowadzeniu sondażu na temat obecnego papieża z okazji pięciolecia pontyfikatu. Franciszek cieszy się we Francji dużym zaufaniem. Pozytywnie ocenia go 78% badanych, dużo więcej niż jakiegokolwiek z francuskich polityków. Tym niemniej jego notowania w ostatnich trzech latach nieco spadły. Najbardziej, bo o 12 % – co może być zaskakujące – wśród praktykujących katolików.

News dnia: PAPIEŻ ODWIEDZI FRANCJĘ!
6 (100%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze