epa05889399 Pope Francis speaks during his weekly general audiance at Saint Peter’s Square in Vatican City, 05 April 2017. EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

Nie bądźcie bardziej papiescy od papieża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

“Nie możecie być bardziej restrykcyjni niż Kościół i bardziej papiescy od papieża” – powiedział Franciszek w czwartek przedstawicielom Akcji Katolickiej z wielu krajów. „Otwórzcie drzwi, nie przeprowadzajcie egzaminów z chrześcijańskiej doskonałości” – apelował.

Podczas spotkania w Watykanie z 300 delegatami międzynarodowej federacji Akcji Katolickiej papież w długim improwizowanym przemówieniu po hiszpańsku wzywał kierownictwo ruchu, by „nie klerykalizować laikatu”. Przestrzegał przed „sztucznością” i „narcyzmem” oraz uleganiem pokusie „perfekcjonizmu” przy opracowywaniu planów działań.

„Ileż energii w kurii diecezjalnej albo w zakonie poświęcono na plany duszpasterskie, które stały się już nieaktualne, gdy je ukończono” – zauważył Franciszek.

Podkreślał, że działacze Akcji Katolickiej muszą zawsze wychodzić naprzeciw ludziom i być „misjonarzami” na peryferiach, wśród „biednych, agnostyków i chorych”.

Jeśli Akcja Katolicka nie będzie obecna „w więzieniach, także wśród skazanych na dożywocie, w szpitalach, na ulicach, w barakach, w fabrykach”, to stanie się „ekskluzywną instytucją” – ostrzegł papież.

Mówił, że potrzebne jest „aktywne miłosierdzie”.

Wyjście do ludzi – wskazywał – oznacza też konfrontację z problemami codziennego życia. Są – wymieniał – rodziny, w których rodzice nie mają ślubu kościelnego, co – jak dodał – jest „częstym zjawiskiem”, kobiety i mężczyźni z „trudną przeszłością lub teraźniejszością”, „zdezorientowani i zranieni młodzi ludzie”.

Na początku spotkania papież ucałował wręczoną mu Ewangelię, jaką znaleziono na dnie łodzi migrantów, którzy przypłynęli na włoską wyspę Lampedusa.

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie bądźcie bardziej papiescy od papieża
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze