Nie żyje prof. Alicja Helman, nestorka polskiego filmoznawstwa
Polska teoretyk i historyk filmu, a także eseistka i tłumaczka zmarła w wieku 85 lat po długiej chorobie. O jej śmierci poinformował eseista i krytyk Lesław Czapliński.
„Z andaluzyjskiej Torrevieja dotarła wiadomość o śmierci prof. Alicji Helman” – poinformował w mediach społecznościowych Lesław Czapliński. Wybitna teoretyk i historyk filmu miała 85 lat. Była nestorką polskiego filmoznawstwa. Alicja Helman urodziła się 19 maja 1935 r. w Radomiu. Ukończyła studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim – dzięki zainteresowaniu muzyką Siergieja Prokofiewa w filmach Siergieja Ejzensztejna stała się „pionierką polskiej filmologii”. Pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie (1955-1973), była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1973–1986) i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (od 1986).
Prowadziła badania w zakresie teorii filmu i komparatystyki. Była autorką ok. 100 artykułów i rozpraw oraz ok. 20 prac zbiorowych i antologii. „Zainicjowała badania filmologiczne z perspektywy semiotyki, psychoanalizy i feminizmu” – czytamy we wpisie Czaplińskiego. Była laureatka Nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową roku 2010 – za publikację „Odcienie czerwieni. O filmowej twórczości Zhanga Yimou”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |