epa05596087 German Chancellor Angela Merkel during European Summit in Brussels, Belgium, 21 October 2016. EU Leaders meet on 20 and 21 October to discuss migration, trade and Russia, including its role in Syria, it will be also the first summit attended by new British Prime Minister Theresa May. EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.

Niemcy: kanclerz Merkel zachęca do pielęgnowania zwyczajów chrześcijańskich

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zachęciła swoich rodaków do pielęgnowania zwyczajów chrześcijańskich. „Jesteśmy partią, która już w swojej nazwie jest chrześcijańska” – przypomniała Merkel w Wittemburgu na zjeździe swojej Partii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU) landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

– Po to, żeby śpiewać chrześcijańskie kolędy, nie trzeba iść do AfD (Alternatywy dla Niemiec) czy „Pegidy” – stwierdziła kanclerz pytając przy tej okazji: „Ilu z nas robi to jeszcze podczas świąt Bożego Narodzenia w swoich kręgach”.

„Ile chrześcijańskich kolęd i pastorałek jeszcze znamy? Ile z nich przekazujemy swoim dzieciom i wnukom?” – pytała Merkel i zauważyła gorzko, że nie pielęgnując chrześcijańskich tradycji „zagubimy część swoich stron rodzinnych”. Bardzo emocjonalne słowa kanclerz Merkel spotkały się z owacyjnym przyjęciem zebranych, co zarejestrowała na swojej stronie internetowej niemiecki dziennik „Die Welt”.

Na nadzwyczajnym zjeździe w Wittenburgu, CDU Meklemburgii-Pomorza Przedniego zajęła się złymi wynikami wrześniowych wyborów do Landtagu – parlamentu krajowego, co doprowadziło do utworzenia koalicji rządowej SPD-CDU. „Die Welt“ przypomniał o dotkliwej porażce CDU i wysokiej pozycji antyislamskiej partii AfD, która uzyskała 21,8 proc. głosów, stając się drugą najważniejszą po SPD siłą polityczną w tym kraju związkowym.

Przy okazji wystąpienia szefowej niemieckiego rządu portal internetowy kath.net przypomniał, że już w ubiegłym roku kanclerz Merkel przedstawiła równie surowy obraz chrześcijańskich Niemiec: „Muszę powiedzieć z całą powagą: utraciliśmy wszelkie szanse i wszelką wolność dawania świadectwa swojej religii w sposób, w jaki ją praktykujemy i jak wierzymy. I mówiąc te słowa nie chcę nikomu zarzucać, że przyznaje się do swojej wiary islamskiej, lecz to my miejmy odwagę mówić, że jesteśmy chrześcijanami; miejmy odwagę powiedzieć, że jesteśmy otwarci na dialog. Ale my też miejmy zwyczaj pójścia na nabożeństwo, bądźmy czasem wierni Biblii”.

ts (KAI) / Berlin

fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Zobacz także
Wasze komentarze