Niemcy: „twarde oczekiwania” wobec „Drogi Synodalnej” nie mają podstaw
Vesper podkreślił, że niczego nie oczekuje od obu stanowisk. – Rozpoczniemy teraz ten proces i mam duże nadzieje związane z Drogą – powiedział i przypomniał m.in. o stanowisku ZdK wobec roli kobiet w Kościele, których „duchowe dary nie są wystarczająco uwzględniane” i dlatego opowiada się on za diakonatem kobiet. Zastrzegł, że Konferencja Episkopatu Niemiec ma oczywiście również swoje zdanie na ten temat. – Dlatego wspólnie należy szukać sposobu, aby znaleźć rozwiązania naszych problemów w obecnym czasie i następnie na kolejną epokę w życiu Kościoła katolickiego w Niemczech jako części wielkiego i dobrego Kościoła powszechnego – zaznaczył sekretarz generalny ZdK.
>>> Niemieccy biskupi bronią swojego pomysłu na „synodalną drogę” Kościoła
Odrzuca on jednak „twarde oczekiwania” wobec dialogu reformatorskiego Kościoła katolickiego. – Trzeba mieć wysokie oczekiwania, ponieważ sytuacja Kościoła w naszym kraju charakteryzuje się głębokim kryzysem zaufania – powiedział Vesper. Zaznaczył, że wszyscy muszą mieć oczekiwania, aby wspólnie podjąć decyzję w sprawie reform. – Jest to jedyny sposób, aby zatrzymać utratę wiarygodności w naszym społeczeństwie i odzyskać zaufanie – powiedział ustępujący sekretarz generalny, który sprawuje swój urząd od 1999 r.
>>> Kolejny etap zmian w Kościele w Niemczech
Pierwsze spotkanie „Drogi Synodalnej” planowane jest w dniach 30 stycznia – 1 lutego 2020 we Frankfurcie nad Menem. Przygotowane są cztery dokumenty robocze dotyczące moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w służbie i urzędach Kościoła. Tematyka tych dokumentów jest dyskutowana w czterech ok. 30-osobowych gremiach doradczych – forach „Drogi Synodalnej”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |